Efekti HAWTHORNE

13/11/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Efekti Hawthorne ka marrë emrin nga një prej eksperimenteve padyshim më të njohura (ose për të qenë më të saktë të një sërë eksperimentesh) në historinë industriale. Ai shënon një ndryshim në mënyrën e të menduarit për punën dhe produktivitetin. Studimet e mëparshme, në mënyrë të veçantë nën ndikimit e punës së Frederick Taylor, janë përqendruar tek individi dhe mënyrat me të cilat mund të përmirësohet ecuria individuale. Hawthorne vendos individin në një kontekst shoqëror. Eksperimenti vendosi përfundimisht se […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of