Jeni duke lexuar në: Ekonomi

Abonohuni:

Si do informohen bizneset e vogla për fiskalizimin?

E Ftuar: Delina Ibrahimaj, Drejtoresha e Përgjithshme e Tatimeve

[shikoni]

Azilantët shqiptarë, 26% janë minorenë

bretëria e Bashkuar ka qenë prej kohësh një destinacion sa i preferuar, aq edhe i pamundur për shqiptarët që duan të emigrojnë. Janë të panumërt shqiptarët që për një jetë…

Gratë me pushtet, shqiptaret ua kalojnë europianeve në politikë dhe ekonomi

Gratë në pushtet zënë pozicione që iu falin autoritet, ndikim dhe në të njëjtën kohë përgjegjësi. Historikisht pushteti dhe pozicionet drejtuese kanë qenë më gjerësisht të zotëruar nga burrat, duke…

Të parët në botë për… numrin e lartë të bar-kafeneve

Kur vjen puna për të thyer rekorde jemi të sigurt që asnjë shtet në botë nuk mund të na e kalojë për nga numri i bar-kafeve, të cilat i gjen…

Forca e gruas në biznes, profilet e 4 sipërmarrëseve të mëdha shqiptare

Të gjitha kanë mbi 20 vjet në biznes dhe secila më vete është histori suksesi në fushën ku ka zgjedhur të investojë. E kthyer në traditë, në kuadrin e festës…

Italia e goditur nga koronavirusi kërkon fleksibilitet borxhi

Italia mund të përfitojë “një fleksibilitet më të lartë” nga ana e BE-së në drejtim të nivelit të lartë të borxhit të saj, për shkak të krizës së koronavirusit me…

Humbejt e transportit detar

Ndikimi i shpërthimit të koronavirusit në industrinë e transportit detar “po vazhdon të rritet, dhe efektet e shumta po vazhdojnë të shfaqen”, tha Sea-Intelligence, një kompani analitike e specializuar në…

Administrata e Trump kërkon 2,5 miliardë dollarë amerikanë fonde për të luftuar koronavirusin

dministrata Trump po i kërkon Kongresit 2.5 miliardë dollarë amerikanë për të luftuar koronavirusin, i cili po përhapet me shumë shpejtësi; përfshirë më shumë se 1 miliard dollarë për vaksinat,…

Firmat e ndryshme kanë besim se Kina do ta fitojë betejën e saj ndaj kësaj epidemie

Drejtuesit e ndërmarrjeve shumëkombëshe kanë shprehur besimin e tyre në të ardhmen e ndritshme të Kinës, edhe pse ky shtet është aktualisht duke luftuar me koronavirusin. Koronavirusi vdekjeprurës që shpërtheu…

Rënie e madhe e aksioneve globale, si pasojë e frikës ndaj koronavirusit. Pse po ndodh një gjë e tillë?

Rënia e lartë në indeksin e aksioneve të tregjeve globale u shfaq kryesisht javën e kaluar, edhe pse frika mbi përhapjen e shpejtë të koronavirusit ka pak më shumë që…

Koronavirusi, “infektimi” i ekonomisë shqiptare

Paniku nga koronavirusi ka filluar të japë efekte edhe në ekonominë shqiptare, ndonëse ende nuk ka të infektuar. Tregtia me Kinën u bllokua për shkak të mbylljes së fabrikave, ndërsa…

Përgatitja e vendit të punës për koronavirusin

Në 30 janar të këtij viti, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli emergjencë globale shpërthimin e koronavirusit. I shfaqur fillimisht në provincën Hubei në Kinë, tashmë është shtrirë gjerësisht në hartën…

Shtyrja me dy muaj e investimeve të biznesit, ndikim në rënien e PBB-së

Presidenti i Qendrës Shqiptare të Eksporteve, Alban Zusi, në intervistën për “Monitor” shpjegoi se te linjat e prodhimit, efekti më i lartë është ndier në marrëdhënie me Kinën. “Investimet e…

Qeveria të rishikojë planin kombëtar të emergjencave shëndetësore

Flet ish–kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi   Ish–kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, në intervistë për “Monitor” shprehet se nga strukturat e qeverisë, aktualisht nuk është marrë asnjë masë…

Si po reagon ekonomia e Kinës ndaj përhapjes masive të koronavirusit

Mes shqetësimeve në rritje për ndikimin e COVID-19 në ekonominë kineze, ia vlen të rikujtohen mësimet nga shpërthimi i virusit SARS, 17 vjet më parë. Në vitin 2003, rritja kombëtare…

Arsyet pse bizneset po fitojnë shumë apo pak

2018 ishte një vit i vakët për sa i përket përfitueshmërisë së bizneseve shqiptare, duke mos shënuar ndryshim në normat e fitimit që ato realizojnë. Bizneset më fitimprurëse në Shqipëri…

“Rastet e konflikteve në rritje”

Flet MSA av.Denisa Daka, përfaqësuese e Autorizuar e Zyrës së Patentave dhe Markave Industriale   Shqiptarët, veçse vitet e fundit janë ndërgjegjësuar për regjistrimin e patentave të produkteve/mallrave të tyre…

Konflikti i markave

Që prej vitit 2014, aplikimet për marka nga bizneset kanë shënuar rritje të ndjeshme. Në vitin 2018, aplikimet për marka tregtare arritën në 1294. Edhe aplikimet për patenta për shpikje…

Hapësirat fiskale korrigjuese janë ngushtuar ndjeshëm

Flet Pedagogu i Universitetit të Nju Jorkut, zoti Azmi Stringa   Pedagogu i Universitetit të Nju Jorkut, zoti Azmi Stringa, në intervistën për “Monitor”, shprehet se fondet e dhëna në…