Jeni duke lexuar në: Te Ndryshme

Abonohuni:

Kriza preku më shumë biznesin e vogël

I ftuar: Bledar Shella – Kryetar i bordit mbikëqyrës, shoqata e bankave

[shikoni]

Kalendari i Botimit të Statistikave Ekonomike


« June 2021 »
Mo Tu We Th Fr Sa Su
  1 2* Regjistri Statistikor i Ndërmarrjeve all day
3 4 5 6
7* Indeksi i Kushtimit në Ndërtim all day
8* Indeksi i Çmimeve të Konsumit all day
9* Indeksi i Çmimeve të Importit all day
* Indeksi i Çmimeve të Prodhimit all day
10* Anketa Tremujore e Forcave të Punës all day
* Statistikat e Pagave all day
* Statistika të sistemeve të pagesave all day
* Tregues të shëndetit financiar all day
* Borxhi i Jashtëm Bruto all day
11 12 13
14 15* Ekonomia në fokus all day
* Treguesit analitik fiskal all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e Bankës Qendrore all day
16* Tregtia e Jashtme all day
17* Tregtia me Pakicë all day
18* Aksidentet Rrugore all day
* Statistikat Afatshkurtra all day
19 20
21* Indeksi i Harmonizuar i Çmimeve të Konsumit all day
22* Prodhimi i Brendshëm Bruto sipas Rajoneve Statistikore në Shqipëri all day
23* Lëvizjet e Shtetasve all day
24* Statistikat e Kulturës all day
25* Statistikat e Peshkimit all day
* Statistikat e Bujqësisë dhe Blegtorisë all day
* Ekonomia dhe Buxheti all day
* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
26 27
28* Stoku i investimeve direkte sipas shtetit dhe aktivitetit ekonomik all day
* Statistikat e Transportit all day
29* Llogaritë Vjetore sipas Sektorëve Institucionalë all day
* Produkti i Brendshëm Bruto all day
* Huatë all day
* Bilanci sektorial dhe paraqitja monetare e korporatave të tjera financiare all day
30* Shqipëria në Shifra all day
* Inovacion në ndërmarrje all day
* Burra dhe Gra all day
* Statistika të rezervës ndërkombëtare all day
       

Gratë me pushtet, shqiptaret ua kalojnë europianeve në politikë dhe ekonomi

Gratë në pushtet zënë pozicione që iu falin autoritet, ndikim dhe në të njëjtën kohë përgjegjësi. Historikisht pushteti dhe pozicionet drejtuese kanë qenë më gjerësisht të zotëruar nga burrat, duke…

Të parët në botë për… numrin e lartë të bar-kafeneve

Kur vjen puna për të thyer rekorde jemi të sigurt që asnjë shtet në botë nuk mund të na e kalojë për nga numri i bar-kafeve, të cilat i gjen…

Forca e gruas në biznes, profilet e 4 sipërmarrëseve të mëdha shqiptare

Të gjitha kanë mbi 20 vjet në biznes dhe secila më vete është histori suksesi në fushën ku ka zgjedhur të investojë. E kthyer në traditë, në kuadrin e festës…

Italia e goditur nga koronavirusi kërkon fleksibilitet borxhi

Italia mund të përfitojë “një fleksibilitet më të lartë” nga ana e BE-së në drejtim të nivelit të lartë të borxhit të saj, për shkak të krizës së koronavirusit me…

Humbejt e transportit detar

Ndikimi i shpërthimit të koronavirusit në industrinë e transportit detar “po vazhdon të rritet, dhe efektet e shumta po vazhdojnë të shfaqen”, tha Sea-Intelligence, një kompani analitike e specializuar në…

Administrata e Trump kërkon 2,5 miliardë dollarë amerikanë fonde për të luftuar koronavirusin

dministrata Trump po i kërkon Kongresit 2.5 miliardë dollarë amerikanë për të luftuar koronavirusin, i cili po përhapet me shumë shpejtësi; përfshirë më shumë se 1 miliard dollarë për vaksinat,…

Firmat e ndryshme kanë besim se Kina do ta fitojë betejën e saj ndaj kësaj epidemie

Drejtuesit e ndërmarrjeve shumëkombëshe kanë shprehur besimin e tyre në të ardhmen e ndritshme të Kinës, edhe pse ky shtet është aktualisht duke luftuar me koronavirusin. Koronavirusi vdekjeprurës që shpërtheu…

Rënie e madhe e aksioneve globale, si pasojë e frikës ndaj koronavirusit. Pse po ndodh një gjë e tillë?

Rënia e lartë në indeksin e aksioneve të tregjeve globale u shfaq kryesisht javën e kaluar, edhe pse frika mbi përhapjen e shpejtë të koronavirusit ka pak më shumë që…

Koronavirusi, “infektimi” i ekonomisë shqiptare

Paniku nga koronavirusi ka filluar të japë efekte edhe në ekonominë shqiptare, ndonëse ende nuk ka të infektuar. Tregtia me Kinën u bllokua për shkak të mbylljes së fabrikave, ndërsa…

Përgatitja e vendit të punës për koronavirusin

Në 30 janar të këtij viti, Organizata Botërore e Shëndetësisë shpalli emergjencë globale shpërthimin e koronavirusit. I shfaqur fillimisht në provincën Hubei në Kinë, tashmë është shtrirë gjerësisht në hartën…

Shtyrja me dy muaj e investimeve të biznesit, ndikim në rënien e PBB-së

Presidenti i Qendrës Shqiptare të Eksporteve, Alban Zusi, në intervistën për “Monitor” shpjegoi se te linjat e prodhimit, efekti më i lartë është ndier në marrëdhënie me Kinën. “Investimet e…

Qeveria të rishikojë planin kombëtar të emergjencave shëndetësore

Flet ish–kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi   Ish–kreu i Emergjencave Civile, Shemsi Prençi, në intervistë për “Monitor” shprehet se nga strukturat e qeverisë, aktualisht nuk është marrë asnjë masë…

Si po reagon ekonomia e Kinës ndaj përhapjes masive të koronavirusit

Mes shqetësimeve në rritje për ndikimin e COVID-19 në ekonominë kineze, ia vlen të rikujtohen mësimet nga shpërthimi i virusit SARS, 17 vjet më parë. Në vitin 2003, rritja kombëtare…

Arsyet pse bizneset po fitojnë shumë apo pak

2018 ishte një vit i vakët për sa i përket përfitueshmërisë së bizneseve shqiptare, duke mos shënuar ndryshim në normat e fitimit që ato realizojnë. Bizneset më fitimprurëse në Shqipëri…

“Meshkujt shqiptarë duan luksin dhe markat e forta”

Flet Era Xhabafti, Partner BOGGI MILANO   Shqipëria, ndonëse një vend i vogël, njihet si vanitoz dhe me dëshirë për t'u veshur mirë e për të qenë në modë. Një…

Rritet tregu i veshjeve për meshkuj

  Gratë mund të njihen si shpenzueset më të mëdha të artikujve të modës. Por shifrat kudo në botë, tregojnë se kur rriten shitjet, burrat tani udhëheqin garën dhe pritet…

“Ikona” e demonstratave ngjitet në fron

Albin Kurti tashmë është ngjitur në fron. Qytetarët e Kosovës e kthyen shpresën te “ikona” e demonstratave, i cili që nga koha studentore nuk i ndali protestat, duke dalë kundër…

“Jo Negociata, Vetëvendosje”

  Rrugëtimi 23-vjeçar i Albin Kurtit dhe partisë së tij drejt pushtetit Vetëvendosje dhe Albin Kurti kanë bërë një rrugë të gjatë për të prekur pushtetin. Pas një rrugëtimi prej…