Jeni duke lexuar në: Turizem

Abonohuni:

Të punosh për mbijetesë

Familjet shqiptare, shpenzimet më të larta për t’u ushqyer në Europë; Kuksianët po bëjnë pazar në Prizren

[shikoni]

Interes i lartë për turizmin e aventurës

Flet znj.Doina Huso, Zv/Presidente, Albania Rafting Group   Prej sa kohësh zhvillohet aktiviteti i rafting në Shqipëri? Shqipëria është e bekuar me lumenj, ndaj shumë qytete e fshatra kanë pasur…

Menaxhimi i bregdetit sërish problem, pushteti vendor, dobët

Flet Zak Topuzi, nga Shoqata e Hotelerisë dhe Turizmit   Bregdeti shqiptar do të jetë edhe këtë vit peng i menaxhimit problematik të njësive vendore që pas reformës territoriale dhe…

Para sezonit, hotelet në kaos, klasifikimi ende në letër

Flet Kryetari i ATOA (Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve & Agjencive Turistike) Kliton Gërxhani   Sezoni turistik veror 2018 nuk ka asnjë ndryshim në aspektin e masave apo angazhimit institucional në…

Turizmi në “kurth”

Interesi për Shqipërinë nga turistët e huaj është në rritje dhe këtë e mbështesin shifrat, por turizmi po bie në kurthin e infrastrukturës problematike, mbetjeve të hedhura vend e pavend…

Sezoni, gati një tjetër Task-Forcë, kontroll nga zhurmat tek ushqimet

Flet Ingrid Postoli, specialiste pranë Ministrisë së Turizmit dhe Mjedisit   Sezoni turistik veror do ta gjejë Shqipërinë me komitete rajonale për turizmin, Task Forcë rajonale të dedikuar për disiplinimin…

Durrësi rikthehet në modë

Tregu i pasurive të paluajtshme në bregdetin e Durrësit ka filluar të gjallërohet këtë pranverë. Ndryshe nga vitet e kaluara, ku segmenti i tregut të pasurive të paluajtshme në tregun…

Turizëm apo HEC-e?!

Turizëm apo HEC-e në Valbonë janë dy mundësi investimi që po shkojnë në front të kundërt me njëra-tjetrën. Turizmi ka avantazh vetëm natyrën e bukur dhe banorët e zonës, që…

Si po shkatërrohet Valbona

Pas një dimri të vështirë, Mbretëresha e Alpeve Shqiptare që tërheq turistë nga e gjithë bota po i gëzohet ardhjes së pranverës. Poshtë majave me borë, fadromat dhe ekskavatorët kanë…

“Realiteti” virtual për HEC-et

Kompania Gener 2, e cila është aksioneri dhe zhvilluesi i punimeve në HEC-et e Valbonës, aktualisht në faqen e saj zyrtare në internet (http://gener2.al/business-lines/hidrocentrali-qarrishtes-dhe-dragobise-2) jep versionin e saj për punimet…

Shqipëria jashtë dyerve

Nga Deada Hyka Turizmi aktiv në fundjavë është kthyer në një tendencë në Shqipëri. Ngjitjet, ecjet në natyrë dhe barbekjutë janë aktivitetet kryesore. Rrethinat e Tiranës, si dhe Shqipëria Verilindore…

Si po mundohet qeveria të “joshë” investitorët me zero taksa

Ka një seri zhvillimesh që duket se kanë vënë qeverinë “me shpatulla” për muri duke kërkuar me çdo mjet të tërheqë vëmendjen e investitorëve të huaj. Kjo sigurisht ka të…

Investimet, qeveria në kërkim të tokave të lira në bregdet, ngrihet Task Forca

Një vendim qeverie i datës 28 shkurt 2018, sanksionon krijimin e një Task-Force që do të evidentojë të gjithë pasuritë e paluajtshme shtetërore përgjatë bregdetit shqiptar me qëllim investimin në…

Strategjia për turizmin, parashikon 5 resorte me 4 dhe 5 yje deri në vitin 2022

Kur ka një interes në rritje të polakëve, çekëve dhe së fundmi nordikëve drejt Shqipërisë, epiqendra e turizmit është kthyer Golemi. Kjo sepse ka më shumë struktura akomoduese ndërkohë që…

Fshatrat turistikë bekohen me status strategjik

Tre investime janë bekuar së fundmi me statusin “strategjik” duke përfituar nga lehtësitë që ofron kjo kornizë ligjore, ndërkohë që tre të tjerë janë në proces shqyrtimi ose plotësimi dokumentacioni.…

Shqipëria mahnit britanikët

Jemi vërtet të mrekulluar nga Shqipëria. Natyra ishte shumë e bukur, pavarësisht motit. Ishte interesante që t’i shikoje malin dhe detin kaq afër. Rrugët lidhëse të qyteteve ishin kaq të…

“Kemi mbyllur edhe rezervimet për 2019-2020, do të kemi vetëm nordikë”

Flet Blerim Norja, administrator Prestige Resort   Interesi në rritje i të huajve për Golemin ka bërë që investimet në struktura të reja të vazhdojnë. Prestige Resort, ish-Mak Albania, pritet…

Golemi sërish “all inclusive”, zgjatet numri i netëve të qëndrimit

Arbër Shahu, ortak i “Sandy Beach Resort” në Golem dhe administrator i Albturist Albania   Hotelet në zonën e Golemit do të eksperimentojnë sërish me ‘all inclusive’. Arbër Shahu, administrator…

“Si po e përzgjedhin nordikët arredimin dhe kuzhinën, grupe inspektimi çdo dy javë”

Fatos Çerenishti, sipërmarrës, FAFA Resort   Lajmi se pushuesit nordikë kanë vendosur t’i japin një mundësi Shqipërisë, është padyshim një zhvillim pozitiv. Por kjo kategori është edhe më kërkuese. Fatos…