Jeni duke lexuar në: Turizem

Abonohuni:

Si po mundohet qeveria të “joshë” investitorët me zero taksa

Ka një seri zhvillimesh që duket se kanë vënë qeverinë “me shpatulla” për muri duke kërkuar me çdo mjet të tërheqë vëmendjen e investitorëve të huaj. Kjo sigurisht ka të…

Investimet, qeveria në kërkim të tokave të lira në bregdet, ngrihet Task Forca

Një vendim qeverie i datës 28 shkurt 2018, sanksionon krijimin e një Task-Force që do të evidentojë të gjithë pasuritë e paluajtshme shtetërore përgjatë bregdetit shqiptar me qëllim investimin në…

Strategjia për turizmin, parashikon 5 resorte me 4 dhe 5 yje deri në vitin 2022

Kur ka një interes në rritje të polakëve, çekëve dhe së fundmi nordikëve drejt Shqipërisë, epiqendra e turizmit është kthyer Golemi. Kjo sepse ka më shumë struktura akomoduese ndërkohë që…

Fshatrat turistikë bekohen me status strategjik

Tre investime janë bekuar së fundmi me statusin “strategjik” duke përfituar nga lehtësitë që ofron kjo kornizë ligjore, ndërkohë që tre të tjerë janë në proces shqyrtimi ose plotësimi dokumentacioni.…

Shqipëria mahnit britanikët

Jemi vërtet të mrekulluar nga Shqipëria. Natyra ishte shumë e bukur, pavarësisht motit. Ishte interesante që t’i shikoje malin dhe detin kaq afër. Rrugët lidhëse të qyteteve ishin kaq të…

“Kemi mbyllur edhe rezervimet për 2019-2020, do të kemi vetëm nordikë”

Flet Blerim Norja, administrator Prestige Resort   Interesi në rritje i të huajve për Golemin ka bërë që investimet në struktura të reja të vazhdojnë. Prestige Resort, ish-Mak Albania, pritet…

Golemi sërish “all inclusive”, zgjatet numri i netëve të qëndrimit

Arbër Shahu, ortak i “Sandy Beach Resort” në Golem dhe administrator i Albturist Albania   Hotelet në zonën e Golemit do të eksperimentojnë sërish me ‘all inclusive’. Arbër Shahu, administrator…

“Si po e përzgjedhin nordikët arredimin dhe kuzhinën, grupe inspektimi çdo dy javë”

Fatos Çerenishti, sipërmarrës, FAFA Resort   Lajmi se pushuesit nordikë kanë vendosur t’i japin një mundësi Shqipërisë, është padyshim një zhvillim pozitiv. Por kjo kategori është edhe më kërkuese. Fatos…

Turizëm me kusht

Sezoni turistik veror, këtë vit do të jetë rreth pesë muaj dhe kjo i atribuohet kontingjentit të pushuesve nordikë që kanë “pushtuar” me rezervime Golemin. Operatorët turistikë shqiptarë shprehen se…

Nordikët, shans i artë për Shqipërinë por që mund të kthehet në vetëvrasje

Flet Rrahman Kasa, Kryetar i Unionit Turistik Shqiptar dhe Menaxher i Happy Tours   Për herë të parë drejt Shqipërisë po vijnë ata që cilësohen si turistë elitarë, të cilët…

Tullumbacja e 5 yjeve

Investimet e vrullshme për ndërtimin e hoteleve me 4-5 yje në Tiranë dhe bregdet, të nxitura nga lehtësitë fiskale të qeverisë, rrezikojnë të krijojnë një flluskë në sektorin e akomodimit…

“Turizmi në 2018, në trend pozitiv. Problem infrastruktura”

Viti 2018 do të vazhdojë ecurinë pozitive në turizëm dhe trendi rritës pritet të jetë i qëndrueshëm jo vetëm në numër, por çka është më e rëndësishme në net-qëndrimi dhe…

“Synojmë tregun aziatik; ja strategjia e 2018”

Edhe për vitin 2018 pritet që sektori i turizmit të jetë i mbarë. Ardit Çollaku, drejtor i Agjencisë Kombëtare të Turizmit thotë se për herë të parë këtë vit, të…

Thika me dy presa

Turistët nga Kosova braktisin masivisht Shqipërinë, si një sinjal se vendi nuk po zhvillon turizëm të qëndrueshëm. I “zëvendësojnë” polakët, italianët, maqedonasit, gjermanët, por a rrezikojnë të zhgënjehen dhe ata?!…

Modeli turistik, masivi nuk e përjashton elitarin

Flet Klodiana Gorica, pedagoge në Departamentin e Marketingut dhe Turizmit në Fakultetin e Ekonomisë, Tiranë Shqipëria nuk është e detyruar të zgjedhë një model turistik që përjashton një tjetër. Larmia…

Shqipëria e aventurës

Potenciali i zhvillimit të këtij turizmi në Shqipëri. Flet ekspertja amerikane për turizmin e aventurës, Paige Viren   Turizmi i aventurës po tërheq gjithnjë e më shumë turistë drejt Shqipërisë,…

Jugu, projektet me vila luksoze dhe porte jahtesh

Mbledhja e parë e Këshillit Kombëtar të Territorit, pas zgjedhjeve të qershorit e hapi siparin e saj me një listë të gjatë vendimesh, 27 të tilla, që përfshinin vendime të…

Turizmi, flluska e radhës?!

Kryeministri ka deklaruar se hotelet me 5 yje do të përjashtohen të paktën 10 vjet nga taksat. Artikujt promovues që na krahasojnë me Spanjën dhe Kroacinë duket se e kanë…