Jeni duke lexuar në: Turizem

Abonohuni:

Mali i Zi dhe Shqipëria, perlat e fshehura të Europës

Nga: Veronika Melkozerova/ kyivpost.com   Pushimet e mia në Mal të Zi filluan në një plazh që ndriçohej nga dielli dhe që përbëhej nga guralecë të vegjël në ngjyrë rozë,…

Rasti i San Pietro, si po synohet tërheqja e pasanikëve europianë

A mund të jetë Shqipëria edhe e resorteve? Në Shqipëri kemi shumë resorte. Po, po janë shumë. Çdo hotel me një element alla vjenez, apo bashkëkohor dhe me disa lehtësi…

Katër produkte që do të dalin studimi për Alpet

Intervistë me z.Benet Beci, drejtor i Fondit Shqiptar të Zhvillimit   Cilat janë pikat kryesore të masterplanit të Alpeve dhe çfare synojnë ato. Cilat do të jenë burimet e financimit?…

Dilema e modelit

Shqipëria u përball këtë vit me një rritje të turistëve polakë. Disa prej hoteleve vendosën të testonin shërbimin ‘all inclusive’, por të gjithë pranojnë se modeli ku duhet të shkojmë…

Në lartësinë e Alpeve

Një plan për Alpet synon zhvillimin e qëndrueshëm dhe të integruar të këtij rajoni për 15 vitet në vazhdim. Qëllimi kryesor është që Alpet shqiptare të hyjnë në një cikël…

Durrësi, “Hirushja” e kësaj vere

Sondazhi i Qendrës së Kërkimeve Monitor (QKM) me 110 hotele bregdetare në vend zbulon tendencën. Si ka qenë ecuria e prenotimeve në korrik dhe si pritet gjatë muajit gusht. Si…

Ekonomi: Turizmi, në rritje të qëndrueshme

Sipas statistikave të INSTAT, numri i turistëve të huaj është rritur në pesëmujorin e parë të këtij viti krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, me rreth…

Turistët nga Europa rizgjojnë projektet për resortet

Reklama pozitive që mediat dhe agjencitë e huaja turistike i kanë bërë Shqipërisë vitet e fundit duket se na kanë kapur në flagrancë. Institucionet përgjegjëse nuk bënë asnjë përçapje për…

Bumerangu i turizmit

Hotelet në zonat bregdetare të vendit po shtojnë kapacitetet akomoduese për t’i bërë ballë fluksit të madh të turistëve nga Çekia dhe Polonia. Por zgjerimi pa plan, mungesa e standardeve,…

Rriten turistët e huaj

Të huajt që kanë vizituar Shqipërinë në gjashtëmujorin e parë të 2017, për qëllime pushimi, janë dyfishuar krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë. Numri i shtetasve…

HEC-et e shkatërruan Luginën e Valbonës, ja fotot

Rruga në Luginën e Valbonës nuk është si më parë. Zhurma e fortë e rrjedhës së lumit është venitur nga ekskavatorët dhe buldozerët, të cilët po çajnë shpatet e maleve…

Në krahasim me rajonin, nuk jemi asgjëkundi

Flet Jimmy Lama, Shoqata e Tur-operatorëve dhe Agjencive Turistike (ATOA) Fluksi që përballojnë dy vendet fqinjë Maqedoni- Mali i Zi është shumë larg atij të Shqipërisë. Kjo lidhet direkt me…

OSHEE: Garantojmë furnizimin me energji elektrike për sezonin turistik

Operatori i Shpërndarjes së Energjisë Elektrike pohon zyrtarisht se ka marrë të gjitha masat për të garantuar furnizimin normal për abonentët dhe në kuadër të sezonit turistik veror, ka ngritur…

Turistët që vijnë në Shqipëri janë pa pretendime

Flet Zak Topuzi, sipërmarrës i Hotel Mondial dhe Kryetar i Shoqatës Shqiptare të Turizmit (ATA) Një turist gjerman, ekspert turizmi, u shpreh: Jeni një vend ekzotik, jeni vendi i fundit…

Dy anët e medaljes

Shqipëria po përjeton një bum turistik. Por, sa e përgatitur është ajo të përballojë këtë fluks të turistëve të huaj, përballë infrastrukturës së dobët, problemeve me kapacitetet akomoduese, cilësinë e…

10 superjahtet në botë dhe cilët janë pronarët e tyre

Janë me përmasa të jashtëzakonshme, shumëkatësh, me pista për helikopterë brenda tyre, me facilitete të paimagjinueshme dhe janë në pronësi të miliarderëve më të mëdhenj në botë. Më poshtë lista…

“Klientët shqiptarë që po blejnë jahte po i regjistrojnë nën flamuj të huaj”

Intervistë me Dorian Mersini, avokat për çështjet detare   Shqipëria duhet të lehtësojë procedurat, të përmirësojë infrastrukturën dhe t’u përgjigjet kërkesave të kohës lidhur me zhvillimin e nautikës shqiptare. Sot…

Jahtet, tendenca luksoze e biznesmenëve shqiptarë

Rriten blerjet e jahteve dhe sidomos skafeve vitet e fundit. Nga Holanda te Franca dhe Malta, ja flamujt që po zgjedhin për regjistrim pronarët e rinj. Milionat që i ikin…