Ekonomia e brendshme / Detyrimet u rritën më shpejt se kursimet

02/12/2019 11:18 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintBorxhet e ekonomisë së brendshme në total, ku përfshihen familjet, bizneset, qeveria dhe sektori financiar, u thelluan me ritme më të larta se sa rritja e kursimeve totale në këta sektorë. Banka e Shqipërisë raportoi se totali i mjeteve financiare të sektorëve të brendshëm të ekonomisë (sektorëve rezidentë), në vitin 2018, vlerësohet në 5,560 miliardë lekë, në rritje vjetore me 2%. Ndërsa totali i detyrimeve u zgjerua me 3.2% në terma vjetorë, në nivelin 6354 miliardë lekë. Në dimensionin e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of