Ekonomia turke do të tkurret këtë vit, për herë të parë në një dekadë

24/07/2020 3:42 PM 0 komente

Ekonomia e Turqisë pritet të tkurret këtë vit për herë të parë në më shumë se një dekadë, pasi pandemia e koronavirusit dhe kufizimet e lidhura me të kanë goditur kërkesën, por pritet të rritet sërish vitin e ardhshëm, sipas një sondazhi të Reuters.

Sipas parashikimit ekonomia pritet të tkurret me 4,3 për qind në vitin 2020, me rënie në tremujorin e dytë dhe të tretë prej 12.2% dhe 3.1% respektivisht.

Por ekonomia turke pritet të rritet vitin e ardhshëm me 4,5%, sipas parashikimit mesatar.

“Ne po shohim një rimëkëmbje në formë U në ekonominë turke tani … Megjithatë, paqartësitë rreth një valë të dytë të mundshme të virusit kërkojnë një qasje të kujdesshme ndaj këtyre skenarëve të rimëkëmbjes ekonomike,” tha Enver Erkan, ekonomist në Tera Yatirim.

Qeveria kishte parashikuar një rritje ekonomike prej 5 për qind këtë vit para shpërthimit të koronavirusit dhe që nga atëherë ka qëndruar të ky pretendim se ekonomia do të rritet, pas një zgjerimi të fortë prej 4.5 për qind në tremujorin e parë.

Por aktiviteti ekonomik ra ndjeshëm në tremujorin e dytë pasi Ankaraja mbylli shkollat ​​dhe disa biznese, mbylli kufijtë dhe bllokoi fundjavën për të ngadalësuar përhapjen e koronavirusit. Ajo ka filluar të ndërmarrë hapa për të rihapur ekonominë që nga qershori.

Ekonomia e Turqisë u tkurr për herë të fundit mbi baza vjetore në vitin 2009, me 4,7 për qind. Nga 2010 deri në 2018, niveli i saj mesatar i rritjes ishte më shumë se 5 për qind falë një bumi në ndërtim të nxitur nga kapitali i lirë pas krizës globale financiare./Reuters

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of