Eksportet e makinerive në Turqi arritën 17.1 mld dollarë në vitin 2020

20/01/2021 1:48 PM 0 komente

Eksportet e makinerive në Turqi arritën 17.1 miliardë dollarë në 2020, duke shënuar një rënie prej vetëm 4 për qind, ndikuar nga pandemia e koronavirusit.

Sektori i makinerive rriti performancën e tij me 17.5% në dhjetor dhe 9% në tremujorin e fundit, thuhet në një deklaratë nga Shoqata e Eksportuesve të Makinerive (MAIB).

“Prodhuesit e makinerive dërguan 3.1 milionë ton mallra në më shumë se 200 vende vitin e kaluar,” tha Kutlu Karavelioglu, presidenti i MAIB.

Gjermania, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretëria e Bashkuar ishin vendet kryesore që morën eksportet e makinerive turke.

“Si rezultat i lidhjeve tona gjatë periudhës së karantinës, eksportet tona në këto tre vende u rritën me 21% në tremujorin e fundit të vitit 2020.”

Eksportet në Rusi, në veçanti, u rritën me 22%, sipas shoqatës.

“Vitin e kaluar, kur tregtia globale u tkurr, ne arritëm të mbanim më të kufizuar rënien e eksporteve. Me mbështetjen e nivelit tonë të teknologjisë në rritje dhe çmimeve konkurruese, ne ishim në gjendje të ndalojmë rënien në një nivel prej 4%. Ndërsa prodhuesit e makinerive të vogla dhe të mesme në BE ishin të paralizuar, ne rritëm pjesën tonë të tregut në shumë ekonomi të mëdha, tha ai./Anadolu Agency

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of