Emergjenca e COVID-19 ka rritur mbikëqyrjen në internet

26/10/2020 11:56 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Shumë qeveri kanë zvogëluar liritëonline, për shkak të pandemisë, duke mbledhur më shumë të dhëna dhe duke reduktuar postimet. Po njësoj ka vepruar edhe administrata e Trump   Sipas FreedomHouse, pandemia globale e COVID-19 është shfrytëzuar pak nga të gjitha qeveritë e botës, si mbulesë për të zgjeruar mbikëqyrjen online, për tërritur mbledhjen e të dhënave të qytetarëve, për tëcensuruar fjalimet kritike dhe për të ndërtuar sisteme të reja teknologjike të kontrollit social. Alarmi vjen nga raporti i përvitshëm […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of