Emetimi i Eurobondit ul kostot e shërbimit të borxhit

22/06/2020 12:15 PM 0 komente

Flet PhD Arjan Kadareja, profesor në Universitetin e New York/Tirana   Eurobondi i fundit e ul koston e shërbimit të borxhit të qeverisë sepse ka një normë interesi prej 3.625% dhe rifinancon (zëvendëson) 250 milionë euro borxh të vjetër me normë interesi 5.5%. Qeveria, nga fundi i këtij viti, për 250 milionë euro borxh paguan rreth 2% më pak në vit (rreth 5 milionë euro më pak), analizon PhD Arjan Kadareja, profesor në Universitetin e New York/Tirana    Si e […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of