ENDESA PeR 60 MLD USD Ne DUART E ENEL DHE ACCIONA

19/10/2007 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Kompania më e madhe e energjisë Enel s.p.a. dhe partneri i saj spanjoll u shpallën fitues nga Endesa s.a. për ofertën e tyre prej 42.5 mld euro (60 mld USD), duke përfunduar kështu blerjen e ndërmarrjes më të madhe në Botë. Sipas një njoftimi të bërë nga rregullatori i tregut spanjoll, blerja e 92.1% të aksioneve të Endesa nga kompania e përbashkët italo-spanjolle i dha fund betejës 25 mujore për blerjen e saj. Enel hodhi sytë nga Spanja pas […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of