Euro e qëndrueshme, rritet sterlina

06/08/2019 11:53 AM 0 komente

Sterlina u rrit me 0.3% ndaj dollarit në 1.2173 dollarë , larg nivelit të ulët 31-mujor prej 1.2080 $ javën e kaluar.

Kundrejt euros, funta u rikuperua nga një minimum gati 2-vjeçar prej 92,49 denarë, për të prekur 92,06 pena, duke u rritur me 0.2% në ditë.

“Në afatin e Brexit në fund të tetorit, ne presim që EUR / GBP të mbetet i paqëndrueshëm dhe ndoshta më shumë seç kemi menduar më parë. Tregjet financiare po marrin përqasjen e drejtpërdrejtë të Boris Johnson fjalë për fjalë dhe, deri në tetor, kjo mund të nënkuptojë që EUR / GBP do të shkojë më lart, “-thanë analistët e Danske Bank

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of