Euro me rritje modeste, pavarësisht grindjeve politike në Madrid

23/10/2017 10:03 AM 0 komente

Dollari u rrit 0.2 për qind në 113.74 jen dhe për pak kohë preku majën më të lartë që nga mesi i korrikut që ishte në 114.09.
Jen madje rrëshqiti kundër euros, e cila kishte problemet e veta ndërsa qeveria spanjolle u kërkoi katalananëve të pranonin vendimin e tyre për të shkarkuar udhëheqjen e tyre separatiste dhe për të marrë kontrollin e rajonit të çlirët.

Euro pati një rritje modeste vetëm 0.13 për qind të hënën në 1.1770 dollarë.

Kriza më e madhe politike e vendit në dekada futet në një javë vendimtare, ndërsa Madrid përpiqet të imponojë kontrollin e saj, edhe pse investitorët deri më tani kanë marrë përsipërse  grindjet politike nuk do të përhapeshin në vende të tjera të Bashkimit Evropian.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of