Nr: 1008 monitor 1008 Abonohuni

Subvencione direkte për fermerët, fondet e pamjaftueshme

Ish sekretari i përgjithshëm i Ministrisë të Bujqësisë, Vojo Bregu në intervistën për Monitor Brief Insight tha se pamundësia e buxhetit për të mbuluar skemat e subvencionimit direkt të fermerëve, pas vendosjes të TVSH-së 10% te inputet bujqësore do të rrisin kostot e prodhimit dhe…

Te Fundit nga Koronavirus

Omicron mund të ‘dominojë dhe pushtojë’ botën në 3-6 muaj

Varianti i ri Omicron i Covid-it ka të ngjarë të "pushtojë të gjithë botën" në muajt e ardhshëm, sipas një mjeku të sëmundjeve infektive në Singapor.…


Pfizer, Moderna dhe BioNTech ‘fitojnë 48 mijë paund ҫdo minutë nga shitja e vaksinave’

Ekonomisti Frederic Bizard ka dhënë alarmin për fitimet e larta që gjenerohen nga Pfizer, Moderna dhe BioNTech, pasi çmimet…

02/12/2021 10:14 AM

Gjoba deri në 7,200 euro kush refuzon të vaksinohet në Austri

Qytetarët austriakë që refuzojnë të marrin vaksinën e tyre kundër Covid-19 nga shkurti, kur ajo do të jetë e…

01/12/2021 11:16 AM

Varianti Omicron, rrezik global ‘shumë i lartë’ dhe me gjasa për t’u përhapur, paralajmëron OBSH

Varianti Omicron i koronavirusit ka të ngjarë të vazhdojë të përhapet dhe paraqet një rrezik "shumë të lartë" global,…

30/11/2021 2:16 PM

Kosova

Kosova detyron qytetarët të paguajnë tatim për kriptovalutat

Kosova ende nuk ka ligj që përcakton rregullat e përdorimit të kriptovalutave, apo parave digjitale, brenda territorit të saj. Mirëpo, shteti tashmë ka vendosur që t’i…


Eksportet nga Kosova në Gjermani janë rritur me 39%

Oda Ekonomike Gjermano-Kosovare (OEGJK) bën të ditur që sipas të dhënave nga Enti Federal i Statistikave, në periudhën janar-shtator…

03/12/2021 11:34 AM

Kosova prej një muaji në krizë energjetike, KEDS kërkon ndihmë

Kriza energjetike prej më shumë se një muaj e ka prekur edhe Kosovën. Tregu energjetik europian pjesë e të…

02/12/2021 2:00 PM

Rritja e çmimeve po rëndon gjendjen ekonomike në Kosovë

Gjendja ekonomike në Kosovë është rënduar pas rritjes së çmimeve. Përfaqësues të biznesit dhe politikës kanë shprehur shqetësimet e…

02/12/2021 12:29 PM

Europa

Nëse bota i do pyjet, duhet të vendosë një çmim për karbonin e tyre

Më shumë pemë, përndryshe, mbjellja e më shumë pemëve nuk mund t’i ngadalësojë ndryshimet klimatike, shkruan The Economist   Udhëheqësit e vendeve mund të ngurrojnë për…


Pse pasaportat e vaksinave po shkaktojnë kaos

Problemi qëndron te njerëzit, jo teknologjia, shkruan The Economist   Para Luftës së Parë Botërore, shumë vende nuk kërkonin…

03/12/2021 10:02 PM

Bukuria e fshehtë e energjisë bërthamore  

Ajo e bën shumë më të lehtë luftimin e ndryshimeve klimatike, shkruan The Economist   Në negociatat e Samitit…

03/12/2021 10:00 PM

OECD: Ekonomia britanike do të rritet më shpejt se ajo e BE-së në 2021 dhe 2022, Omicron një kërcënim global

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar (MB) do të rritet me një ritëm më të shpejtë se sa ajo e…

02/12/2021 2:19 PM

Rajoni

Serbi, BEI vazhdon të mbështesë tranzicionin dixhital

Banka Europiane e Investimeve (BEI) nënshkroi një grant prej 1.2 milionë eurosh, për mbështetjen e zbatimit të programit Connected Schools, në Serbi. Ky projekt do t'i…


Kompanisë europiane i jepet koncesioni për terminalin e portit kroat, pas anulimit të tenderit me kompaninë kineze

Një kompanie europiane i është dhënë një koncesion 50-vjeçar për ndërtimin dhe përdorimin e një terminali të ri kontejnerësh,…

04/12/2021 9:08 AM

SHBA do të ndërtojë, për herë të parë, një reaktor të vogël modular në Rumani

John Kerry, i dërguari presidencial i SHBA-së për klimën, deklaroi se Rumania do të jetë vendi i parë që…

02/12/2021 2:58 PM

Inflacioni rritet më shumë se parashikimet në Rumani

Inflacioni i çmimeve të konsumit në Rumani u rrit më shumë se sa pritej në tetor, tregoi Instituti Kombëtar…

30/11/2021 3:53 PM

Te Tjera nga Bota

Vendet arrijnë ‘marrëveshje historike’ për të ulur kostot tregtare

Anëtarët e Organizatës Botërore të Tregtisë (OBT) janë dakordësuar për një marrëveshje historike e cila mund të ulë kostot tregtare me 113 miliardë paund në vit.…


Omicron pengon rikthimin në normalitet të ekonomisë

Pavarësisht se shkenca mund të jetë ende e pasigurt, varianti Omicron ka ndikuar në euforinë e fundit të tregut…

02/12/2021 10:09 AM

Qytetet më të shtrenjta në botë për të jetuar, kryeson Tel Aviv

Tel Avivi është renditur qyteti më i shtrenjtë në botë për të jetuar falë rritjes së shpejtë të inflacionit…

01/12/2021 12:32 PM

OBT: Pandemia do t’i kushtojë turizmit global 2 trilion dollarë në 2021

Pandemia e koronavirusit do t'i kushtojë sektorit të turizmit global 2 trilion dollarë të ardhura të humbura në vitin…

30/11/2021 3:49 PM

Makina

Europë, automjetet Plug-in zënë 23% të tregut në tetor 2021

Tregu automobilistik europian po vuan gjithnjë e më shumë me mungesën e vazhdueshme të gjysmëpërcjellësve dhe mungesën e makinave të reja në koncesionarë. Regjistrimet e automjeteve…


Angli, shtëpitë e reja dhe zyrat do të kenë stacione rikarikimi për mjetet elektrike

Me këtë ligj, Anglia bëhet vendi i parë në botë që do t’u kërkojë të gjithë shtëpive të reja…

23/11/2021 2:18 PM

Apple synon të debutojë me makinën tërësisht me vetëdrejtim në vitin 2025

Apple mund të jetë duke shtuar fokusin ndaj makinës së saj elektrike, e cila ka qenë duke u zhvilluar…

19/11/2021 6:23 PM

Range Rover, makina e parë në botë me filtra anti-Covid

“Është vërtetuar shkencërisht – shpjegojnë teknikët britanikë – se teknologjia e avancuar nanoe redukton në mënyrë të ndjeshme viruset…

05/11/2021 4:33 PM

Teknologji

Neil Papworth, njeriu që bëri revolucionin teknologjik me SMS e parë në histori

Më 3 dhjetor 1992 u dërgua SMS i parë në histori, me tekstin “Merry Christmas” (Gëzuar Krishtlindjet). Ai u dërgua nga kompjuteri i inxhinierit anglez, Neil…


Apple shpall Aplikacionet më të Mira për vitin 2021

Apple publikoi sot listën e shumëpritur vjetore të aplikacioneve dhe lojërave më të mira në iPhone, iPad, Mac, Apple…

02/12/2021 5:29 PM

Canalys: HP dërgoi më shumë kompjuterë në Europën Perëndimore në tremujorin e tretë, Apple kryeson në tabletë

Bazuar te të dhënat nga Canalys, tregu i kompjuterëve në Europën Perëndimore për tremujorin e tretë 2021, treg ky…

02/12/2021 4:05 PM

Ericsson rrit parashikimin në 660 mln abonime 5G në fund të vitit

Trafiku i të dhënave në rrjetet mobile është rritur rreth 300 herë në dhjetë vitet e fundit. Brenda vitit…

01/12/2021 3:04 PM

Menaxhim

5 gjërat që duhet t’i negocioni gjithnjë në një ofertë pune

Kur flitet për negocimin e një oferte pune, shumica e njerëzve mendojnë menjëherë për pagën dhe mundësinë për të marrë sa më shumë para. Fatkeqësisht, paratë…


6 shenja se ka ardhur koha për të dhënë dorëheqjen

Miliona njerëz e kanë lënë punën e tyre gjatë muajve të fundit. Disa prej tyre gjetën punë të reja,…

02/12/2021 3:49 PM

5 aftësitë më të mira ‘soft’ që u duhen punonjësve për të qenë të suksesshëm në punën hibride

Ndërsa tregu i punës vazhdon të rikuperohet nga tronditja e pandemisë së koronavirusit, e ardhmja e punës ka qenë…

01/12/2021 4:47 PM

7 pyetje që duhet t’i bëni vetes për të zhvilluar këtë aftësi soft të rëndësishme

Megjithëse e pati debutimin e tij më shumë se pesë vite më parë, libri Grit: The Power of Passion and…

30/11/2021 10:09 AM

Sport

Prokuroria italiane heton mbi transferimin e CR7 te Manchester United

Prokurorët italianë kanë urdhëruar një hetim të ri në zyrat e klubit të Juventus, si pjesë e një hetimi që po zhvillohet te klubet e Serisë…


Lionel Messi fiton për herë të shtatë Topin e Artë 2021

"Topi i Artë 2021" Lionel Messi fiton për herë të shtatë çmimin “Topi i Artë”. 34-vjeçari argjentinas e ka…

29/11/2021 10:21 PM

Botërori një herë në dy vjet, dëme 8 miliardë euro klubeve dhe kampionateve

Propozimi i FIFA-s për Botëror një herë në dy vjet, me ndryshime në Kupën e Botës për Klube, mund…

24/11/2021 3:44 PM

Bayern kërcënon me shkurtim pagash futbollistët e pavaksinuar

Ndërkohë Covid detyron mbylljen e pjesshme të stadiumit   Protestat në nivel europian kundër kufizimeve të reja për shkak…

22/11/2021 6:41 PM

Life Style

Destinacionet më të egra të Mesdheut, mes tyre Laguna e Nartës

Deti Mesdhe është i jashtëzakonshëm dhe i mrekullueshëm, me thesare të pafundme që presin t’i zbuloni. Si Viaggia.it ka përpiluar një listë me destinacionet më të…


Parisi, plan për t’u bërë plotësisht miqësor për biҫikletat deri në vitin 2026

Shumë qytete europiane janë miqësore për biçikletat, por makinat shpesh vazhdojnë të dominojnë rrugët. Në një nismë të re…

03/12/2021 2:23 PM

“Nudibranch”, hoteli unik, i frymëzuar nga molusqet në Detin e Kinës Lindore

Nëse jeni frymëzuar ndonjëherë nga dizajni i detajuar i guaskave dhe krijesave të vogla që gjenden përgjatë vijës bregdetare,…

02/12/2021 4:13 PM

Destinacionet më të mira në dhjetor për klimën dhe kulturën

Ndërsa dhjetori po fillon dhe ju përgatiteni për të hequr nga kalendari juaj 31 ditët e fundit të vitit,…

01/12/2021 12:44 PM