Fajdet po ushqehen nga paraja e lartë jashtë bankave

23/11/2020 11:09 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Paraja jashtë bankave ka shënuar një rekord historik në vlerë absolute dhe gjithashtu, nivelin më të lartë në raport me ofertën monetare që nga viti 2009. Në fund të gushtit, treguesi i parasë jashtë bankave ishte 328 miliardë lekë, duke shënuar rritje vjetore me mbi 13%, 291 miliardë lekë, ose rreth 2.6 miliardë euro. Në raport me paranë gjithsej (agregati M3), paraja që qarkullon jashtë bankave arriti në 23.5% në fund të vitit 2019, me një rritje prej 1.4 […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of