Video News Monitor

Familjet shqiptare pa para, por me prona

04/05/2019 11:34 PM 1 koment

Në një vrojtim mbi pasurinë e familjeve shqiptare, Banka e Shqipërisë gjeti se 95% e tyre kanë 1-2 prona, por 43% e tyre deklarojnë se nuk zotërojnë asnjë lloj kursimi apo pasurie financiare
Shqipëria i ka të ardhurat për frymë në nivelet më të ulëta europiane, por zotërimet në pasuri të paluajtshme janë befasuese. 95% e familjeve shqiptare zotërojnë më shumë se 1-2 prona të patundshme, kryesisht shtëpi banimi. Banka e Shqipërisë anketoi në lidhje me gjendjen e pasurisë 1118 familje dhe gjeti se sipas deklarimeve të tyre, ata zotërojnë 1645 prona të patundshme të llojeve të ndryshme. Rezultatet kanë treguar se 95% prej tyre ose 1064 familje zotërojnë 1-2 prona të patundshme, kryesisht shtëpi banimi ose kombinim i një banese dhe një pronë tjetër si ‘tokë’, ‘dyqan’, ‘godinë’, etj. Përafërsisht 3% e familjeve deklaruan se zotërojnë më shumë se 2 prona të patundshme dhe 2% e të përgjigjurve deklaruan se ‘nuk zotërojnë’ asnjë pronë të patundshme.
[lexoni]

1
Komente

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Drama Recent comment authors
  Subscribe  
newest oldest most voted
Notify of
Drama
Guest
Drama

Interesante. Ne fakt kjo eshte deshmi e qarte e mungeses se kultures dhe akumenit financiar, pasoje e stigmatizimit te huamarrjes