Fiat heq dorë nga bashkimi me Renault në ‘minutë të fundit’

06/06/2019 9:31 AM 0 komente

Fiat Chrysler Automobiles NV befas tërhoqi ofertën e saj për t’u bashkuar me Renault SA pasi bordi i makinave franceze – në prag të miratimit të marrëveshjes – shtyu një vendim për herë të dytë.(Lexo: https://www.monitor.al/e-re-ne-industrine-auto-fiat-planifikon-bashkimin-me-renault/)

Aksionet e të dy kompanive ranë në mëngjes, me Renault që pati rënie deri në 8% në Paris dhe Fiat duke rënë sa më shumë se 3.8% në Milano. Një marrëveshje do të kishte krijuar një kompani me një vlerë të kombinuar tregu prej rreth 35 miliardë eurosh (39 miliardë dollarë).

Masa e guximshme e Fiat, duke arritur një marrëveshje që do të krijonte kompaninë e tretë automobile më të madhe në botë, erdhi pasi drejtuesit e Renault-it përfunduan një takim të gjatë kohor që shkoi vonë në natën e së mërkurës. Shteti francez, aksionari i saj më i madh dhe zëri më i rëndësishëm në bord, kishin bërë një kërkesë të papritur për vendimet që do të shtyhen.

“Është bërë e qartë se kushtet politike në Francë aktualisht nuk favorizojnë për një bashkim të tillë që të vazhdojë me sukses”, tha Fiat në një deklaratë që tërhoqi ofertën.

Francezët kishin kërkuar më shumë kohë për të bindur partnerin e vjetër të Renault Nissan Motor Co. për të mbështetur bashkimin. Ministri i Financave Bruno Le Maire ka planifikuar të jetë në Japoni për takimet e G-20 në ditët në vijim dhe do të takohet me ministrin japonez të ekonomisë Hiroshige Seko, sipas zyrtarëve francezë.

 

/Bloomberg News

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of