Editorial

Lojë…pa shifra

Nëse ka një shifër që qeveria e përdor shpesh me mburrje është ajo e numrit të turistëve. Përditë bombardohemi me 10 milionë turistët që vizituan vendin, me shtimin…

Inteligjenca Artificiale po ul koston për personel mjekësor në klinikat private

Ekzaminimet e para mjekësore me skaner në Shqipëri në vitin 1995 janë kryer në klinikat private. Sektori privat mjekësor është gjithashtu ndër të parët që po përdor Inteligjencën Artificiale dhe sistemet e automatizuara. Sa ka arritur t'i reduktojë kostot për mbajtjen e personelit mjekësor përdorimi…

Kosova

Nënshkruhet marrëveshja, Kosova përfiton 90 milionë euro nga Banka Botërore

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve Hekuran Murati dhe Zëvendës Presidentja për Evropë dhe Azi Qendrore në Bankën Botërore Antonella Bassani kanë nënshkruar Marrëveshjen për Financimin…


Dështon edhe raundi i katërt, s’ka marrëveshje për dinarin në Bruksel

Edhe raundi i katërt rezultoi i pasuksesshëm në Bruksel për dinarin. Kosova dhe Serbia nuk kanë arritur të bëjnë…

18/04/2024 4:04 PM

Dinari mbledh për herë të katërt Kosovën dhe Serbinë në Bruksel

Kryenegociatorët e Kosovës dhe Serbisë do të zhvillojnë sot takim për të diskutuar lidhur me çështjen e dinarit. Ky…

18/04/2024 9:59 AM

Oda Amerikane: Bllokimi i qytetarëve të Kosovës nga Serbia pengon stabilitetin rajonal

Që nga orët e vona të së martës, qindra qytetarë të Kosovës janë bllokuar në Serbi, në pikë kalimin…

17/04/2024 3:24 PM

Europa

Gara e Europës në Inteligjencën Artificiale

Europa dëshiron që firmat e saj startup të lidhin Inteligjencën Artificiale me superkompjuterë. Ideja është tërheqëse në teori, por e vështirë në praktikë   Nuk janë…


Tensionet tregtare midis Kinës dhe BE-së rrezikojnë të shkaktojnë luftë tregtare

Kina dhe Europa, mund të përballen me një "aksident të ngadaltë", paralajmëroi kreu i një grupi tregtar europian, një…

19/04/2024 12:28 PM

Banka e Anglisë do të ulë normat e interesit në maj, thotë Morgan Stanley

Morgan Stanley, thotë se Banka e Anglisë, do të ulë normat e interesit duke filluar nga maji, në një…

18/04/2024 2:13 PM

Inflacioni i Eurozonës lehtësohet: Çfarë ndikimi do të ketë në normat e interesit?

Tendencat e fundit në inflacionin e Eurozonës, duke përfshirë zhvendosjet në komponentët kryesorë, ndryshimet midis vendeve anëtare - dhe…

17/04/2024 1:46 PM

Rajoni

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e ekonomisë dhe të konsumatorëve, duke mbajtur nën…


Ekonomia serbe po rritet mes sfidave globale

Serbia ka arritur të tërheqë investime të mëdha nga jashtë, ku 30% e projekteve të Investimeve të Huaja Direkte…

26/03/2024 3:23 PM

Bullgari, rinovohet rrjeti hekurudhor me fondet e kohezionit

Falë fondeve të kohezionit të BE-së, Bullgaria po aktivizon dhe po përfundon projekte të shumta për të rinovuar rrjetin…

20/02/2024 2:45 PM

Përballja me sfidat e tranzicionit të gjelbër në Ballkanin Perëndimor

Edhe përpara se të fillonte kriza energjetike, vendet e Ballkanit Perëndimor e dinin sa urgjent ishte kalimi nga prodhimi…

03/02/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

Dilema e fjalës së lirë në universitetet amerikane

Universitetet elitare të Amerikës janë të mbingarkuara, të vetëkënaqura dhe mendjengushta. Për të ruajtur përparësinë ndaj universiteteve të tjera të botës, universitetet amerikane Ivy League duhet…


Mrekullia e ekonomisë amerikane

Ekonomia e Amerikës ka treguar qëndrueshmëri të habitshme. Por ka ende rreziqe, shkruan The Economist   Cilit personazhi vizatimor…

19/04/2024 10:00 PM

FMN: Deficiti i SHBA-së paraqet “rreziqe të rëndësishme” për ekonominë globale

FMN përmend gjithashtu, shqetësimet për "mungesën e ekuilibrit" fiskal në Mbretërinë e Bashkuar, Kinë dhe Itali. Fondi Monetar Ndërkombëtar,…

19/04/2024 1:22 PM

Eksportet e naftës iraniane arritën nivelin më të lartë në 6 vjet, perëndimi përgatit sanksione

Rritja e shitjeve të naftës së papërpunuar në Kinë, ekspozon kufizimet e përpjekjeve të SHBA-së dhe BE-së për të…

18/04/2024 11:24 AM

Makina

Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të personelit në botë

Shkak, rënia e shitjeve   Tesla do të pushojë nga puna më shumë se 10% të fuqisë punëtore në botë, siç tregon një memo e brendshme…


Ferrari rrit know-how mbi bateritë, por nuk ka plan t’i prodhojë

Ferrari synon të rrisë ekspertizën në fushën e qelizave të baterive, duke pasur parasysh rëndësinë e tyre në kalimin…

09/04/2024 5:20 PM

Dërgesat tremujore të Tesla bien për herë të parë në thuajse 4 vjet

Tesla regjistroi rënie tremujore të dërgesave për herë të parë në thuajse katër vjet, duke zhgënjyer vlerësimet e Wall…

02/04/2024 4:58 PM

Kia EV9 votohet Makina e Vitit 2024

Kia EV9 triumfoi në kategorinë e makinave elektrike në New York Auto Show. Zbuloni më poshtë fituesit e kategorive…

29/03/2024 3:10 PM

Teknologji

“Telegram do të arrijë 1 miliard përdorues këtë vit”

Platforma Telegram “po përhapet si zjarri”. Ajo pritet të arrijë 1 miliard përdorues këtë vit, tha bashkëthemeluesi i saj në një intervistë dhënë këtë të mërkurë…


Apple humbet epërsinë e smartphone ndaj Samsung

Ndërkohë, rivalët kinezë fitojnë terren   Apple humbi epërsinë në tregun global të smartphone-ve në fillim të vitit 2024,…

16/04/2024 2:02 PM

Renditja e kompanive të chip-ave sipas të ardhurave

Lider i tregut dhe veteran i sektorit, Intel, mban ende kurorën e kompanisë me më shumë të ardhura në…

15/04/2024 2:49 PM

1 në 7 iPhone tani prodhohet në Indi, Apple zvogëlon varësinë nga Kina

Një raport i ri shkruan se një në shtatë iPhone tani prodhohet në Indi, duke treguar për një përshpejtim…

11/04/2024 4:50 PM

Menaxhim

Vendet me njerëzit më të arsimuar në Europë?

Përqindja e popullsisë me arsim të lartë, është më e lartë në vendet nordike dhe baltike, ku gratë në përgjithësi janë më të arsimuara. Kur bëhet…


Aftësia që u duhet të rinjve për të lulëzuar në epokën e IA

Ekziston një aftësi, që të gjithë të rinjtë kanë nevojë, për të lulëzuar në vendin e punës – sot…

17/04/2024 4:00 PM

Cila është arsyeja kryesore që ndikon lumturinë e të rinjve?

Të rinjve nuk u interesojnë paratë apo ngritja në detyrë, zbulon studimi. Një sondazh i ri i Gallup, ka…

16/04/2024 4:00 PM

Vendet më të mira në Europë për të bërë biznes

Vendet nga Europa, Lindja e Mesme dhe Afrika, u vlerësuan në nëntë kategori, duke përfshirë taksat e drejta dhe…

14/04/2024 1:00 PM

Sport

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve u rrit në 30.9 miliardë euro, duke…


Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Sa vlen suksesi i Jannik Sinner në Australian Open?

Jannik Sinner fiton Australian Open dhe siguron Slam-in e parë në karrierën e tij. Tenisti italian mundi nr. 3,…

29/01/2024 5:01 PM

Real Madrid rifiton vendin e parë në raportin e Deloitte Football Money League

Edicioni i 27-të i Deloitte Football Money League zbulon 20 klubet e futbollit që gjenerojnë të ardhurat më të…

25/01/2024 2:37 PM

Life Style

Dita e Tokës 2024, “Planeti kundër plastikës”

Çdo vit, miliona njerëz në mbarë globin festojnë Ditën e Tokës, për të mbështetur lëvizjen mjedisore. Ngjarja filloi në vitin 1970, në Shtetet e Bashkuara dhe…


Aktiviteti fizik ndryshon trurin duke ndihmuar shëndetin e zemrës

Dihet se aktiviteti fizik, është i mirë për shëndetin mendor dhe të zemrës - dhe tani një studim i…

19/04/2024 1:00 PM

Ky kryeqytet europian sapo ndaloi hapjen e hoteleve të reja

Amsterdami në Holandë, nuk do të lejojë më ndërtimin e godinave të reja të hoteleve, si pjesë e luftës…

18/04/2024 4:59 PM

Dita Botërore e Trashëgimisë

Dita Botërore e Trashëgimisë, e njohur edhe si Dita Ndërkombëtare e Monumenteve dhe Vendeve, festohet çdo vit më 18…

18/04/2024 1:00 PM