Editorial

Çunat e Londrës apo të Tiranës?

Kur filluan diskutimet e para për Reformën në Drejtësi, thuajse tetë vite më parë, justifikimi kryesor për të ishte i thjeshtë: një shoqëri ku padrejtësia dhe korrupsioni ishin…

Nr: 1038 monitor 1038 Abonohuni
Shfletoni MONITOR Dixhital

Shqipëri-Kosovë, strategji komplementare për bujqësinë

Agim Rrapaj, Kryetar i Këshillit të Agrobiznesit, thotë në “Monitor Brief Insight” se Kosova ka një skemë subvencionimi që mbështetet në njësitë e shitura të produktit dhe që garanton mbështetje më të madhe, sidomos për sektorin e blegtorisë. Sipas tij, Shqipëria dhe Kosova kanë nevojë…

Kosova

COVID-19 kthehet në Kosovë, shënohet rritje ekstreme e rasteve

Trend i rritjes së ndjeshme të rasteve me COVID-19 po e përcjell Kosovën ditëve të fundit. Vetëm sot janë regjistruar 341 raste të reja.  Tash numri…


Mungesa e grurit, Kosova as këtë vit nuk e siguron bukën

Kosova as këtë vit nuk do të arrijë t’i plotësojë nevojat e popullatës për ushqim nga rendimentet e grurit.…

06/07/2022 11:59 AM

Ministrja e Ekonomisë: MCC-ja do t’ia kursejë Kosovës të paktën 15 milionë euro në vit

Hisedarët e sektorit të energjisë së Republikës së Kosovës dhe delegacioni amerikan i Korporatës së Sfidave të Mijëvjeçarit (MCC)…

05/07/2022 3:31 PM

Rritja e çmimeve, papunësia dhe varfëria: Tri problemet më madhore të qytetarëve në Kosovë

Tri problemet madhore të raportuara gjatë kësaj ankete ishin papunësia me 36.4 për qind, varfëria me 21.1 për qind…

05/07/2022 3:07 PM

Europa

Banka e Anglisë zotohet se do ta kthejë inflacionin në 2%

Banka e Anglisë do ta "kthejë inflacionin në objektivin e saj prej 2%". Kështu është zotuar kryeekonomisti i saj, pavarësisht sfidave me të cilat po përballet…


Banka e Anglisë paralajmëron se perspektiva ekonomike është ‘përkeqësuar materialisht’

Perspektiva për Mbretërinë e Bashkuar dhe ekonominë globale është "përkeqësuar materialisht" për shkak të presioneve të inflacionit, të nxitura…

06/07/2022 2:38 PM

Ukrainës i nevojiten 750 miliardë dollarë për planin e rimëkëmbjes, sipas kryeministrit

Ukrainës i nevojiten 750 miliardë dollarë për të zbatuar një plan rimëkëmbjeje me tre faza pas pushtimit rus, deklaroi…

05/07/2022 12:57 PM

Turqia përdor kontrollin e kapitalit për shkak të krizës së monedhës dhe inflacionit rekord

Teksa Presidenti Rexhep Tajip Erdogan ka refuzuar rritjen e normave të interesit, Turqia po shkon drejt kontrolleve të kapitalit…

04/07/2022 11:12 AM

Rajoni

Kroaci/ Punonjës të huaj për turizmin 

Turistët po rikthehen në Kroaci, pasi pandemia Covid-19 shkatërroi industrinë e saj jetike të turizmit. Por kombi i Adriatikut ka një problem: atij i mungojnë punëtorët…


Kostot e ushqimeve rriten me 30% në Greqi

Çmimet e ushqimeve janë rritur mesatarisht me më shumë se 30% në Greqi që nga fillimi i pushtimit të…

30/06/2022 3:09 PM

Bullgari, kur mund të anëtarësohet në Eurozonë?

Inflacioni, masat dhe mënyra si do të miratohet euro - këto ishin temat që diskutuan deputetët e Komisionit për…

25/06/2022 10:20 PM

Marrëveshja e gazit e Serbisë me Putinin ka krijuar një problem të ri për Europën

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, njoftoi se vendi i tij kishte rënë dakord për të lidhur një marrëveshje të…

24/06/2022 10:18 PM

Të Tjera nga Bota

Porositë për fabrikat në SHBA u rritën më shumë nga sa pritej gjatë majit

Porositë e reja për mallrat e prodhuara në SHBA u rritën më shumë nga sa pritej gjatë muajit maj, duke përmbysur një mori të dhënash të…


Gjermania do të rishikojë ligjin për të shpëtuar firmat e energjisë që janë ndikuar nga problemet me Rusinë

Qeveria gjermane do të mund të blejë aksione në kompanitë e energjisë që po përballen me kostot e rritjes…

05/07/2022 2:57 PM

Bankat qendrore duhet të tregohen të kujdesshme me masat për inflacionin

Gjatë pandemisë, bankat qendrore në SHBA dhe në eurozonë reformuan strategjinë e tyre të politikës monetare, duke ndryshuar rrënjësisht…

04/07/2022 2:15 PM

Ekonomia e Kinës pati muajin e saj më të mirë që nga shkurti

Industritë e mëdha të prodhimit dhe të shërbimeve në Kinë sapo patën muajin e tyre të parë të rritjes…

01/07/2022 1:49 PM

Të Fundit nga Koronavirus

Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi është neglizhuar zbatimi i masave mbrojtëse, siç…


Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Pfizer paralajmëron për ‘valë të vazhdueshme’ të Covid ndërsa vetëkënaqësia rritet

Shefi ekzekutiv Albert Bourla nis planin për të ofruar ilaçe me kosto më të ulët për kombet më të…

25/05/2022 4:21 PM

Makina

Dërgesat e Tesla-s bien gati 18% në tremujorin e dytë pas mbylljes së fabrikës në Kinë

Tesla dërgoi 254,695 automjete elektrike (EV) në botë në tremujorin e dytë, 18% më pak krahasuar me periudhën e mëparshme. Rënia e dërgesave u ndikua nga…


Mercedes përshtat fabrikat për prodhimin e automjeteve elektrike

Mercedes-Benz po përshtat rrjetin e fabrikave për të prodhuar një gamë të re automjetesh elektrike luksoze, ndërkohë që po…

29/06/2022 3:33 PM

5 vende kërkojnë të vonojnë eliminimin e automjeteve me lëndë djegëse në BE brenda vitit 2035

Bashkimi Europian pritet të votojë ndalimin e shitjes së makinave të reja me benzinë dhe naftë, duke nisur nga…

28/06/2022 2:02 PM

General Motors po përdor Inteligjencën Artificiale për të shpejtuar kontrollin e makinave

General Motors po përfshin Inteligjencën Artificiale në procesin e kontrollit të makinave. Shtëpia automobilistike po bën “një investim strategjik”,…

23/06/2022 5:48 PM

Art

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më të rëndësishëm të artit vizual, post viteve…


Gentian Tabaku, një artist në kërkim të hapësirës së humbur

Ka një ide të gabuar se skulptura është një nga gjinitë e artit vizual të vendit tonë, e cila…

04/06/2022 10:20 PM

Albes Fusha, arratia jashtë kornize e hapësire

I diplomuar në Akademinë e Arteve për Pikturë Kavaleti, Albes Fusha shpejt u bë një ndër figurat kryesore në…

21/05/2022 10:21 AM

Viktor Ferraj, udhëtimi i një ëndërrimtari të pashërueshëm

Artisti Viktor Ferraj është një ndër trashëgimtarët e traditës më të mirë të artit vizual shqiptar, i cili me…

06/05/2022 10:02 PM

Teknologji

Të dhënat e 1 miliard kinezëve, në shitje online

Emra, adresa, data lindjesh, numra telefonash, informacione mbi procedime penale – të gjitha këto janë vjedhur nga databaza e Policisë së Shangait, një arkiv 23 terabyte,…


Kompanitë EV kanë probleme të mëdha me cilësinë

Javën e kaluar, JD Power publikoi Initial Quality Study për modelet e makinave të vitit 2022, ku zbulohet se…

04/07/2022 5:22 PM

Parashikimi i Gartner: Dërgesat e PC në nivel botëror do të bien me 9,5% në 2022

Dërgesat e smartphone-ve në Kinën e Madhe pritet të bien me 18%   Sipas parashikimeve të fundit të Gartner,…

02/07/2022 3:21 PM

“Social Media Day”, më shumë se gjysma e popullsisë botërore përdor rrjetet sociale

Rrjetet sociale e kanë lidhur botën në një mënyrë si kurrë më parë. Sot, platformat e rrjeteve sociale janë…

30/06/2022 5:11 PM

Menaxhim

3 hapa për të negociuar çdo gjë

Negocimi mund të jetë stresues. Pothuajse askujt nuk i pëlqen që të vihet përballë situatave me presion të lartë, veçanërisht kur këtu përfshihen paratë dhe reputacioni…


Puna hibride, në distancë apo fleksibël? Ҫfarë e motivon më shumë ekipin tuaj

Drejtuesit dhe menaxherët në industrinë e teknologjisë dhe të zhvillimit të softuerëve e kanë ditur gjithmonë se kultura në…

06/07/2022 1:00 PM

5 mënyra se si liderët mund të përmirësojnë shëndetin mendor të punonjësve

Punonjësit tuaj janë të stresuar. Mund të mos e keni vënë re këtë, por ata janë të stresuar. Gjatë…

05/07/2022 11:21 AM

Sekretet e errëta të një jave më të shkurtër pune

Javët e shkurtra të punës mund të duken si një ëndërr për shumëkënd. Ju hyni dhe dilni nga zyra…

04/07/2022 1:48 PM

Sport

Cilët futbollistë janë përkujtuar në bankënota apo monedha?

“Brentford sapo kanë emëruar ish-trajnerin e Anglisë dhe të Fiji Rugby 7s, Ben Ryan, si drejtor të performancës elitare” - shkruan James Doherty. “Ai është shfaqur…


Jokic nënshkruan kontratën më fitimprurëse në historinë e NBA

264 milionë dollarë në pesë vjet   Nikola Jokic , basketbollit i NBA, ka zgjatur kontratën edhe me 5…

01/07/2022 2:02 PM

Si fanellat e futbollit tregojnë ngritjen dhe rënien e gjigantëve të teknologjisë

Sponsorizimi i një klubi futbolli është shumë më tepër sesa thjesht reklamimi i një kompanie, ai është simbol i…

30/06/2022 3:00 PM

Kupa e Botës në Katar, FIFA shet 1.8 milionë bileta për turneun e vitit 2022

Organizatorët kanë shitur 1.8 milionë bileta për Kupën e Botës në Katar – deklaroi të mërkurën FIFA, organi qeverisës…

29/06/2022 1:35 PM

Life Style

Qytetet ku çiklizmi është një kënaqësi

Tour de France këtë vit nisi në Kopenhagën më 1 korrik. Kryeqyteti danez është i famshëm për infrastrukturën e tij fantastike të çiklizmit. Këtu janë disa…


Atlasi i Oqeanit, statuja më e madhe nënujore në botë

Vizitoni thesarin e ujërave të Bahamas, Atlasin e Oqeanit, një skulpturë gjigante nënujore mbresëlënëse që ndërthur artin, aventurën dhe…

06/07/2022 1:21 PM

Zbulimi i atraksioneve të fshehta të Italisë

Italia ka nisur një projekt për të ndihmuar turistët që të zbulojnë atraksionet më pak të njohura të vendit.…

05/07/2022 11:33 AM

5 vende në botë ku njerëzit jetojnë më gjatë

Të jetosh shumë vite të gjata e të shëndetshme është sigurisht e dëshirueshme nga të gjithë. Në fund të…

04/07/2022 2:56 PM