Financat zbulojnë skenarët e uljes së borxhit

01/03/2021 10:08 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Burimet zyrtare në Ministrinë e Financave, në një intervistë për “Monitor”, pohuan se në vitet e fundit, portofoli i borxhit shtetëror është karakterizuar nga përmirësimi i raportit midis kostos dhe risqeve. Kosto e borxhit është ulur ndjeshëm dhe struktura e borxhit është përmirësuar, kryesisht në aspektin e reduktimit të ekspozimit ndaj riskut të rifinancimit dhe riskut të normave të interesit. Duke filluar që prej vitit aktual 2021 e në periudhën afatmesme në vijim, niveli i borxhit në raport me […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of