Financial Times: Çfarë librash duhet të lexoni në verën e 2019?

29/07/2019 2:13 PM 0 komente

  1.Austerity, nga Alberto Alesina, Carlo Favero dhe Francesco Giavazzi, Princeton   Ky është një libër jashtëzakonisht i rëndësishëm. Ai përdor dëshmi empirike për të vlerësuar efektet e kursimit fiskal përmes shkurtimeve të shpenzimeve kundrejt rritjes së taksave. Ai arrin në përfundimin se efektet negative në prodhimin e shkurtimeve të shpenzimeve janë shumë më të vogla se ato të rritjes së taksave. Për më tepër, planet e bazuara në shpenzime janë më efektive në uljen e rritjes së borxhit sesa […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of