Fitch Ratings: Lufta tregtare ShBA-Kinë do të ngadalësojë rritjen ekonomike globale

27/07/2018 10:10 AM 0 komente

Agjencia e klasifikimit të kredive paralajmëron se betejat tregtare në rritje midis ShBA dhe Kinës mund ta ngadalësojnë deri në 2,8% rritjen globale në vitin 2019.

“Rritja e tensioneve tregtare, gjë që do të rezultojë në zbatimin e tarifave të reja në rrjedhën e tregtisë botërore prej 2 trilionë dollarësh, mund të reduktojë rritjen globale me 0,4 pikë përqindjeje në vitin 2019”, thuhet në deklaratën e Fitch Ratings.

Sipas raportit për Perspektivën Ekonomike Globale, publikuar muajin e kaluar nga Fitch, pritet që në vitin 2019 rritja e ekonomisë botërore të jetë në nivelin e 3,2%, por ky parashikim mund të bjerë në 2,8% për shkak të luftërave tregtare globale, vijon deklarata e agjencisë. / TRT

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of