FMN: Fondi i rimëkëmbjes së BE-së duhet të përfshijë më shumë grante

29/06/2020 2:24 PM 0 komente

Një pjesë e konsiderueshme e paketës së masave të Bashkimit Europian për të ndihmuar në rikuperimin e ekonomive nga pandemia e koronavirusit duhet të përbëhet nga grante dhe jo kredi, tha kryeekonomistja e Fondit Monetar Ndërkombëtar.

“Në të kundërt nuk do të ndihmohet rimëkëmbja ekonomike,” tha Gita Gopinath për Der Spiegel.

Udhëheqësit e Bashkimit Europian ranë dakord në prill të krijojnë një fond emergjence për të ndihmuar bllokun prej 27-vendesh të rimëkëmben nga pandemia, por për detajet përfundimtare ende nuk është rënë dakord./Reutera

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of