FMN nuk i vleresoi rreziqet qe cuan ne krize

13/02/2011 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Fondi Monetar Ndërkombëtar nuk arriti të vlerësojë në mënyrën e duhur rreziqet që çuan në krizën globale financiare, për shkak të admirimit të tij naiv të rregulloreve financiare të SHBA-ve dhe Britanisë së Madhe dhe një mentaliteti të menduari në grup, sipas mbikëqyrësit të vetë këtij institucioni. Një raport me kritika të thella nga zyra e pavarur e vlerësimit të fondit, i publikuar javën e kaluar, tha se FMN ishte shumë vonë për të diktuar problemet e rënda të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of