Yellen: Lufta kundër pabarazisë fillon me punësim të plotë

01/11/2018 8:17 AM 0 komente
Janet Yellen

Ekonomia pranë punësimit të plotë është një ndërhyrje kryesore për punëtorët e pakualifikuar dhe ndihmon në lehtësimin e pabarazisë në vend. Kështu tha Janet Yellen, ish kreu i FED ditën e djeshme, gjatë Forumit të Ekonomisë në Singapor. Shtetet e Bashkuara që janë në rënie që nga kulmi në 2010 dhe investimi në trajnimin e punëtorëve si punësim bëhet më e vështirë, theksoi Yellen.

Pjesa më e madhe e pakënaqësisë me kapitalizmin në SHBA rrjedh nga pabarazia dhe stanjacioni i pagave, i cili daton në vitet 1980 dhe mund të gjurmohet gjerësisht tek automatizimi dhe globalizimi, tha Yellen.

“Unë jam tunduar të flas për pabarazinë, por ka disa opsione, “-tha ajo.

Hapat e tjerë përfshijnë ruajtjen e legjislacionit që mbron ekonominë kundër një krize tjetër financiare, tha ish kreu i Fed.

Yellen u largua nga FED në shkurt pasi Presidenti Donald Trump e zëvendësoi atë me kreun e bankës qendrore, Jerome Powell.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of