Format e diplomacisë ekonomike

09/07/2018 11:18 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintDiplomacia ekonomike vepron në tre nivele: dypalësh, rajonal dhe multilateral, edhe në kontekstin shqiptar. Diplomacia ekonomike dypalëshe luan rol të rëndësishëm në marrëdhëniet ekonomike me vendet e tjera. Ajo bazohet, ndër të tjera, në marrëveshje dypalëshe mbi tregtinë, investimet, punësimin, tatimet, si dhe angazhohet në trajtimin e një sërë çështjesh ekonomike formale apo informale mes dy vendeve. Marrëveshjet Bilaterale të Tregtisë së Lirë janë prej kohësh “në rend të ditës” dhe një numër i madh vendesh nëpër botë zbatojnë të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of