Frika e perhapjes se krizes se borxheve

29/11/2010 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Qeveria irlandeze deklaroi një shkurtim të fortë të shpenzimeve publike dhe rritje taksash për të ulur borxhin e thellë ku është zhytur ekonomia, por dështoi në përpjekjet për të ulur frikën e politikanëve europianë se kriza po përhapet në Portugali dhe Spanjë. Në një plan të ashpër katërvjeçar të pazbatuar më parë në Irlandë, qeveria do të ulë pagën minimale me rreth 12%, do të reduktojë shpenzimet sociale, do të ulë pagat në sektorin publik dhe kufirin mbi të […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of