Fundi eshte prane per Freddie dhe Fannie

15/09/2008 12:00 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Nga L.çela Nuk kishte asnje zgjidhje. Pak dite me pare, qeveria amerikane shtetezoi efektivisht Fannie Mae dhe Freddie Mac. Ai ishte vendimi i drejte. Kjo do te shpetoje Boten nga nje katastrofe financiare, qe do te thote se strukturat absurde thuajse private te Fannie dhe Freddie tashme mund te lihen menjane, per aq sa do te zgjase. Fannie Mae u themelua gjate renies se madhe ekonomike me qellimin per te blere kolaterale nga bankat, t’i mblidhte ato dhe me […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of