Fundi i prillit: 799 të infektuar, 249 të shëruar dhe 22 të vdekur nga koronavirusi në Kosovë

30/04/2020 9:18 AM 0 komente

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka konfirmuar mbrëmë vonë edhe për nëntë raste të prekura me koronavirusin e ri në 24 orët e fundit në Kosovë, pas kryerjes së testimit të 225 mostrave. Por, edhe dje sipas asaj që ka njoftuar IKSHP,  numri i të shëruarve ka qenë më i madh se i të infektuarve, pasi janë 17 të shëruar.

Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia ka bërë të ditur se 17 qytetarë të Kosovës të cilët ishin të infektuar me COVID-19, janë shëruar, ndërsa vetëm 9 kanë rezultuar pozitivë.

Këto raste pozitive të cilat kanë dalur sot, janë nga 225 mostra të testuara.

“ Dita e tretë me radhë kur ne të gjithë po i marrim rezultatet e angazhimit të përbashkët. Sot kanë rezultuar të shëruar nga COVID-19, 17 qytetarë tanët. Ndërsa nga 225 testime vetëm 9 kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Ju falemnderit për besimin, bashkëpunimin e solidaritetin! Faleminderit personelit shëndetësor, policëve, zjarrëfiksëve, kryetarëve të komunave, administratës, pastruesëve dhe të gjithëve të angazhuar në këtë betejë të përbashkët! Vazhdojmë së bashku, me kujdes dhe vëmendje!”, shkruan Vitia.

Kurse, Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, ka dhënë detaje në lidhje me vendet nga ku vijnë nëntë personat që sot u konfirmuan pozitiv me COVID-19.

“Rastet pozitive janë raste kontakti nga: Komuna e Prizrenit: 4 raste (sipas vendbanimit: 4 raste Prizren), Komuna e Malishevës: 3 raste (sipas vendbanimit: 3 raste Lladrovc), dhe nga 1 rast vendbanimet: Sallagrazhdë-Suharekë dhe Rahovec”, thuhet në komunikatë.

Postimi i plotë i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë

Sot më 29 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 225 mostra të marra nga Klinika Infektive, gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren si dhe nga karantina në Qendrën studentore.

Me SARS-CoV-2, janë diagnostikuar gjithsej tetë (9) raste.

Rastet pozitive janë raste kontakti nga: Komuna e Prizrenit: 4 raste (sipas vendbanimit: 4 raste Prizren), Komuna e Malishevës: 3 raste (sipas vendbanimit: 3 raste Lladrovc), dhe nga 1 rast vendbanimet: Sallagrazhdë-Suharekë dhe Rahovec.

Sot më 29 prill 2020, janë shëruar edhe shtatëmbëdhjetë (17) pacientë, bazuar në rekomandimet e OBSH-së ku dy mostra rezultojnë negative me së paku një ditë distancë kohore. Numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej dyqind e katërdhjetë e nëntë (249) raste.

Nga data 08 shkurt deri më 29 prill 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 7.180 mostra të dyshimta në virusin SARS-CoV-2 dhe prej tyre pozitive rezultojnë gjithsej shtatëqind e nëntëdhjetë e nëntë (799) raste, ndërsa gjithsej njëzet (22) raste kanë ndërruar jetë dhe të cilët kanë pasur sëmundje të tjera shoqëruese.

Në IKSHPK në vazhdimësi përgjatë 24 orëve janë duke u kontaktuar dhe mbikëqyrë të gjitha kontaktet e rasteve, si dhe kontaktet e kontakteve duke i obliguar për vetëizolim dhe të kërkojnë ndihmë mjekësore nëse kanë simptome.

Në nivel global, nga data 31 dhjetor 2019 deri më 29 prill 2020 sipas Ëorldometers, janë raportuar gjithsej 3.188.596 raste të COVID-19 dhe 225.615 raste të vdekjes.

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of