Garancia sovrane ushtron presion mbi borxhin publik

03/08/2020 9:12 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNëse bizneset nuk arrijnë të shlyejnë kreditë e marra nga dy paketat e garancisë sovrane, Ministria e Financave do të duhet të garantojë në banka këstet e huave deri në pagesën e plotë të huave. Sipas detyrimeve që rrjedhin nga ligji organik i buxhetit, garancitë sovrane kontabilizohen në borxhin publik. Në llogaritë fiskale, borxhi i garantuar përkufizohet si detyrimet e borxhit të njësive të sektorit publik dhe privat, shërbimi i të cilit është i garantuar, në bazë të marrëveshjeve, nga […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of