Garë e ngushtë mes Biden dhe Trump 

04/11/2020 12:05 PM 0 komente

Joe Biden u shprehu besim mbështetësve ndërsa Presidenti Trump pretendoi në mënyrë të gabuar fitoren. Në garën e Senatit, Demokratët po përballen me një betejë të vështirë për shumicën… 

Presidenti Trump fitoi një seri fushash kryesore beteje herët në mëngjes të mërkurën, duke përfshirë Florida, Ohio dhe Iowa, ndërsa Joseph R. Biden Jr. shprehu besimin se ai do të fitojë përfundimisht në shtetet kryesore Veriore dhe Arizona. Duket se gara presidenciale do të hyjë në një numërim shtet pas shteti që do të zgjasë gjatë gjithë javës, shkruan NYTimes.

“Ne besojmë se jemi në rrugën e duhur për të fituar këto zgjedhje,” tha Z. Biden në një fjalim të shkurtër, duke thënë se ai ishte “optimist” në lidhje me rezultatin, pasi të llogariteshin të gjitha votat.

Teksa miliona vota legjitime presin ende të numërohen, Z. Trump deklaroi para kohe se ai fitoi zgjedhjet. Duke u shfaqur në Shtëpinë e Bardhë, ai bëri presion për më shumë numërim të votave në Arizona, ku ai është prapa, dhe bëri thirrje për të ndaluar numërimin atje ku ai është përpara ndërsa deklaroi pabazë se zgjedhjet janë “një mashtrim për publikun Amerikan”, sipas NYtimes.

Në një lëvizje të paprecedentë, presidenti tha se ai synonte të shkonte në Gjykatën e Lartë për të ndërhyrë për të ndaluar numërimin legjitim të votave.

Në një konferencë për donatorët të martën në mbrëmje, zyrtarët e fushatës Biden pranuan se nuk kishin pasur një ecuri të mirë midis kubano-amerikanëve në zonën e Miamit, por panë shenja pozitive në disa periferi në Ohio që ata thanë se mund të ishin tendencë parashikuese në të gjithë Midwest, sipas dy ekspertëve të njohur me çështjen.

Zyrtarët e fushatës sinjalizuan se ekipi i Biden po përgatitej të priste rezultatet e numërimit të votave në tre fusha beteje Veriore që z. Trump mbajti në 2016 – Pennsylvania, Michigan dhe Wisconsin.

Për Karolinën e Veriut dhe Arizonën ende është shpejt të flitet. Por numërimi i votave në të ashtuquajturin ish “mur blu”, ku Z. Trump bëri kthesën në 2016 – Michigan, Wisconsin dhe Pennsylvania – nuk pritet të përfundojë deri më vonë gjatë javës.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of