Gati qeveria greke: ja ministrat e rinj

09/07/2019 10:04 AM 0 komente

Kryeministri i ardhshëm Kyriakos Mitsotakis të hënën emëroi një kabinet duke përfshirë ndihmësit e besuar, si dhe disa personalitete jashtë sferës politike me qëllimin kyç për të dhënë premtimet e tij pa vonesë.

Dy nga postet e larta shkuan te dy nënkryetarët e Demokracisë së Re të qendrës së djathtë. Costis Hatzidakis i është dhënë ministria për mjedisin dhe energjinë dhe do të duhet të merret me temën e nxehtë që është Korporata Publike e Energjisë me borxhe.

Ndërkohë, Adonis Georgiadis iu besua Ministria e Zhvillimit dhe Investimeve të sapozgjedhur dhe do të jetë i ngarkuar me nderimin e premtimit parazgjedhor të Mitsotakis për të përshpejtuar projektet që janë mbërthyer në burokracinë, siç është privatizimi i ish aeroportit të Athinës në Elliniko dhe për të sjellë investime të reja.

Christos Staikouras iu dha posti në Ministrinë e Financave falë përvojës së tij në të njëjtën ministri në administratat e mëparshme.

Një tjetër deputet i shquar i ND, Nikos Dendias, mori postin e ministrit të jashtëm, ndërsa socialisti Michalis Chrysochoidis mori vendin e parë në Ministrinë e Mbrojtjes së Qytetarëve.

Ky i fundit, i cili kryesoi të njëjtën ministri nën qeveritë e mëparshme, u godit nga lista e anëtarëve të Lëvizjes Qendrore për Ndryshim (KINAL) pas shpalljes së përfshirjes së tij në kabinet. KINAL nxori gjithashtu Lina Mendonin, ministrja e re e kulturës, nga partia.

Mitsotakis solli në dy ish socialistët në një përpjekje për të hapur qeverinë e tij të djathtë.

Ai gjithashtu solli teknokratët si pjesë e një shtytjeje për efikasitet më të madh, duke caktuar 21 individë jashtë sferës politike.

Panagiotis Pikrammenos, ish president i Këshillit të Shtetit i cili shkurtimisht shërbeu si kryeministër kujdestar në kulmin e krizës ekonomike të Greqisë në vitin 2012, u emërua zëvendëskryeministër.

Emërimi i Pikrammenos, i cili është i afërt me Mitsotakis dhe e ka këshilluar atë për çështje ligjore për një kohë të gjatë, u konsiderua gjithashtu si një zgjedhje simbolike, pasi ish-gjyqtari i lartë ishte një nga 10 vetë të implikuar në një skandal të mitmarrjes që përfshinte zviceranin firmë farmaceutike Novartis, e cila ND ka dënuar si një përpjekje nga qeveria e mëparshme për të hedhur poshtë rivalët politikë.

Një nga pak surprizat e kabinetit ishte se një tjetër deputet i shquar i ND, Olga Kefalogianni, e cila kishte qenë shumë e përfolur për Ministrinë e turizmit, nuk u emërua. Posti i turizmit shkoi tek ish-deputeti i Potamit, Haris Theoharis i cili dikur drejtoi Sekretariatin e Përgjithshëm të të Ardhurave Publike.

Zëdhënësi i ri i qeverisë është Stelios Petsas, ish-drejtor i zyrës politike të Mitsotakis.

Kabineti i ri duhet të betohet në mesditë të martën dhe është caktuar të ketë sesionin e tij të parë të mërkurën në ora 11:00.

 

/EKATHIMERINI

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of