Çmimi i lartë frenon konsumin e vajit

Shtrenjtimi i vajit të lulediellit dhe emigracioni i popullatës kanë ndikuar në rënien e konsumit të vajit të lulediellit. Administratori i kompanisë PDF sh.p.k prodhues dhe distributor ekskluziv i markave “Deka” dhe “Olim” në intervistën për Monitor Brief Insight tha se aktualisht çmimi i vajit…

Kosova

Sindikata e Arsimit në Kosovë paralajmëron grevë: Qeveria ka afat edhe sot të nisë bisedimet

Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës ka thënë se procesi i fillimit mësimor varet nga Qeveria e Kosovës. Sipas tyre, nëse Qeveria nuk i…


Kosova në krizë të thellë energjetike, dje dhe sot reduktime disa orëshe 

Kompania kosovare e shpërndarjes së energjisë, KEDS, ka njoftuar se ka filluar ndërprerjet e energjisë elektrike në orën 08:00…

16/08/2022 11:00 AM

Ministria e Bujqësisë njofton se ka filluar pagesat e subvencioneve për fermerët

Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural njofton se ka filluar procedimin e pagesave për përfituesit e subvencioneve në…

16/08/2022 10:39 AM

Kosova, pranë dimrit të vështirë me energji elektrike

Autoritetet në Kosovë u kanë bërë thirrje qytetarëve për kursimin e energjisë elektrike, duke paralajmëruar dimër të vështirë. Sipas…

13/08/2022 10:04 PM

Europa

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar arrin në 10.1% nga rritja e çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve

Inflacioni në Mbretërinë e Bashkuar është rritur në shifrën mbi 10% për herë të parë në 40 vjet, i nxitur kryesisht nga rritja e çmimeve të…


Inflacioni në Eurozonë konfirmohet në 8.9% në korrik, niveli më i lartë nga ‘99

Inflacioni në Eurozonë arriti në një nivel të ri rekord prej 8.9% në korrik, konfirmoi zyra e statistikave të…

18/08/2022 1:03 PM

Pagat në Mbretërinë e Bashkuar bien me ritmin më të shpejtë në 20 vjet gjatë qershorit

Pagat reale vazhdojnë të dëmtohen nga rritja e inflacionit, në rrethanat e krizës së vazhdueshme të kostos së jetesës…

17/08/2022 3:34 PM

Gjermania duhet të reduktojë përdorimin e gazit me 20% për të shmangur racionimin gjatë dimrit

Paralajmërime për pasoja afatgjata për bizneset në ekonominë më të madhe të Europës Gjermania duhet të reduktojë përdorimin e…

15/08/2022 2:59 PM

Rajoni

Eksportet e drithërave në Turqi arritën në 6.3 miliardë dollarë në shtatë muaj

Eksportet turke të drithërave u rritën me 31.4 për qind në periudhën janar-korrik krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë, duke arritur në…


Kroaci, kompania japoneze Nipro investon 13 milionë euro në një uzinë të re

Kompania e prodhimit të pajisjeve mjekësore, Nipro Corporation Japan, tha se do të investojë 100 milionë kuna (13.6 milionë…

13/08/2022 10:19 PM

Borxhi publik i Rumanisë arrin në 49.2% të PBB-së në fund të prillit

Borxhi publik i Rumanisë u rrit me 8.9 miliardë RON (1.8 miliardë euro) gjatë prillit, duke arritur në 602.9…

12/08/2022 10:12 PM

Serbia partneritet strategjik me Egjiptin 

Egjipti dhe Serbia nisën një partneritet të integruar strategjik dhe nënshkruan një sërë marrëveshjesh që mbulojnë disa fusha, ndërsa…

12/08/2022 12:50 PM

Të Tjera nga Bota

Bankat europiane rifillojnë tregtimin e bonove ruse, ndërsa klientët amerikanë ulin ekspozimin ndaj borxhit të Rusisë

Agjencitë rregullatore e kanë bërë më të lehtë shitjen e ekspozimeve pas bllokimit të tregut nga sanksionet Bankat europiane i janë bashkuar Wall Street-it për t'i…


Tregjet e gazit pësojnë rritje në të dyja anët e Atlantikut, teksa tregtarët janë në kërkim të furnizimeve

Kriza globale e energjisë u thellua akoma më tepër të martën, pasi një tjetër rritje e çmimeve të gazit…

17/08/2022 12:30 PM

Kina ul normën e kreditimit pas rezultateve zhgënjyese ekonomike dhe rritjes së infektimeve me Covid

Banka qendrore ndërhyn në treg, pasi ekonomia e dytë më e madhe e botës përballet me izolimet e Covid…

16/08/2022 3:35 PM

Çmimet e naftës arrijnë nivelin më të ulët që nga fillimi i pushtimit të Ukrainës, për shkak të frikës për perspektivën ekonomike të Kinës

Rimëkëmbja e Kinës pas izolimeve të Covid po zbehet, ndërsa banka qendrore uli normat e interesit. Çmimet globale të…

16/08/2022 10:37 AM

Të Fundit nga Koronavirus

Covid-19 shkurtoi me 2.5 vite jetëgjatësinë e shqiptarëve në 2020-2021

Përgjatë dy viteve 2020-2021 pandemia Covid-19 e ka cenuar rëndë shëndetin e popullatës dhe përmbysi gjithashtu edhe progresin që vendi ynë kishte bërë në drejtim të…


Rriten rastet e reja pozitive me Covid-19; Mjekët: Nga grumbullimi në plazhe, restorante dhe bare

Rriten rastet e personave të infektuar me Covid-19. Mjekët paralajmërojnë shtim të infektimeve deri në mesin e korrikut, pasi…

04/07/2022 11:01 PM

Vaksinimi kundër Covid-19, për 2022 parashikohen të shpenzohen 20 milionë Euro

Ministria e Shëndetësisë ka parashikuar të shpenzojë këtë vit 2,4 miliardë Lekë apo rreth 20 milionë Euro për vaksinimin…

29/06/2022 2:00 PM

Ristrukturohet projekti për COVID-19, Banka Botërore e shtyn deri në fund të vitit

Banka Botërore ka shtyrë deri në fund të vitit afatin për mbylljen e projektit “Përgjigja ndaj emergjencës COVID-19 e…

06/06/2022 3:24 PM

Makina

Renault Megane E-Tech

Është makina e kthesës për markën franceze. E ndërtuar mbi një platformë krejt të re, në një qendër të re prodhimi, ajo përmban linja kryqëzimi që…


FERRARI 296 GTB

Në Maranello ata dinë të bëjnë modele aq inovative sa të mund të krijojnë një para dhe një pas.…

11/08/2022 11:54 AM

DS 9 E-TENSE

Versioni 250, i këndshëm dhe i butë, hyn në gamën e flamurit francez. Ndërsa në krye gjejmë më performancën…

08/08/2022 10:45 AM

Skoda Kodiaq

Tani SUV-i i madh Bohemian, që i nënshtrohet një rivendosjeje, ofron karakteristika më të pasura dhe një brendshme më…

05/08/2022 11:08 AM

Art

Artan Buca, piktura e heshtur që tregon shumë 

Një nga pikësynimet e artistit është observimi i asaj që ai percepton dhe më pas interpretimi dhe krijimi i një realiteti ku ai merr rolin e…


Enkelejd Zonja, piktura thirrëse e një artisti të heshtur

“THE BUNKER OF HOPE”, 2020, vaj në kanavacë, 42 x 31 cm, 1200 Euro   Enkelejd Zonja është një…

23/07/2022 10:02 PM

Erion Bardhi, beteja e brendshme e personazheve që janë përherë në pritje të Godosë

“PESHKATARI", vaj në kanavacë, 120 x 90 cm, 3000 EURO   Një nga veçoritë e artit vizual shqiptar ka…

09/07/2022 10:00 PM

Edmond Gjikopulli, në kërkim të Eldorados

“PASDITE NË RRUGËN DON BOSKO”, 140 x 50 cm, 3,000 EURO   Edmond Gjikopulli është një ndër zërat më…

18/06/2022 10:14 PM

Teknologji

Punonjësit e Apple do të kthehen në zyrë, tre ditë në javë

Duke nisur nga 5 shtatori   Punonjësit e Apple do të kthehen më së fundi në zyrë, më 5 shtator, pas disa përpjekjeve të dështuara për…


Samsung prezanton kufjet me material të ricikluar

Me rastin e Unpacked 2022, kushtuar prezantimit të Galaxy Z Fold4 dhe Galaxy Z Flip4, Samsung zbuloi edhe kufjet…

12/08/2022 2:58 PM

Udhëtimet, në shënjestër të kriminelëve kibernetikë

Për të shmangur problemet dhe për të reduktuar sulmet e mundshme të kriminelëve informatikë, në “gjueti” për informacione personale…

08/08/2022 11:10 AM

Analistët: Rusia po fillon ta mundë Ukrainën në luftën informatike

Ndërkohë që lufta e Rusisë në Ukrainë vijon, teknikat e luftës elektronike mund t’u japin avantazh forcave ruse, sipas…

02/08/2022 4:01 PM

Menaxhim

Stresi i punonjësve ka arritur nivele rekord. A kemi vërtet nevojë për menaxherët?

Tashmë, është zyrtare: punonjësit në mbarë botën janë më të stresuar se kurrë më parë. Kjo ishte një nga gjetjet kryesore të raportit të fundit të…


A është dita me 6 orë punë zgjidhja për një ekuilibër më të mirë punë-jetë?

Gjatë viteve të fundit, java me katër ditë punë ka qenë në qendër të vëmendjes, si një nga mënyrat…

17/08/2022 10:31 AM

Nuk ka nevojë të “silleni mirë” në punë.

Shkenca këshillon të bëni këto 5 gjëra    Oscar Wilde njëherë tha se "disa njerëz sjellin gëzim kudo që…

16/08/2022 5:04 PM

3 mënyra të sigurta për t’u pasuruar gjatë një recesioni – pa qenë nevoja të rrezikoni shumë para

Disa politikanë e kanë hedhur poshtë idenë se SHBA është aktualisht në recesion. Por, nëse shikoni përkufizimin e saktë,…

15/08/2022 8:46 PM

Sport

Bayern München rinovon marrëveshjen me Deutsche Telekom, 50 mln euro në vit

Bayern München dhe Deutsche Telekom kanë rinovuar marrëveshjen e tyre deri në vitin 2027. Palët kanë vendosur të zgjasin marrëveshjen e tyre para kohe. Oliver Kahn,…


Premier League, të ardhura rekord nga sponsorët e fanellës

Në këtë sezon, klubet e Premier League kanë arritur një shifër rekord prej thuajse 550 milionë eurosh (462,5 milionë…

08/08/2022 3:03 PM

EA Sports bëhet sponsori kryesor i LaLiga

Pas njoftimit më 11 korrik të përfundimit të marrëveshjes mes LaLiga e Banco Santander, si sponsor kryesor, duke nisur…

02/08/2022 5:40 PM

Vlera e futbollistëve amerikanojugorë në kampionatet “Big 5”

Futbollistët amerikanojugorë kanë qenë pjesë përbërëse e futbollit në Europë prej shumë vitesh tashmë. Si pasojë e liberalizimit dhe…

27/07/2022 3:28 PM

Life Style

Udhëtim në zemrën “otomane” të Turqisë

Nga Kleves Bitro   Kur mora vesh se isha ftuar të shkoja në Turqi për një vizitë disaditore e ndava lajmin me disa miq. Padyshim që…


Një muze në Madrid ka krijuar një pikturë klasike që mund ta nuhasni

Museo Nacional del Prado në Madrid të Spanjës ka krijuar një ekspozitë unike për pikturën “Ndjesia e Aromës” [The…

17/08/2022 10:59 AM

10 vendet me akulloret më të mira në Romë

Roma është parajsa e adhuruesve të ushqimit. Është një qytet i cili me të vërtetë e do dhe e…

16/08/2022 10:00 AM

Kroacia, 7 nga kampingjet më të mira për aventura në natyrë gjatë verës së vitit 2022

Të zgjohesh çdo mëngjes i rrethuar nga natyra, flladi i freskët i detit dhe aroma e pishave në pyje, …

15/08/2022 8:38 PM