Gjashtë raste të reja, 67% e të prekurve janë shëruar

03/05/2020 11:21 AM 0 komente

Gjashtë raste të reja janë konfirmuar në 24 orët e fundit nga 197 raste të testuar të dyshuar me Covid-19. Ministria e Shëndetësisë njofton se 67 për qind e të prekurve janë shëruar tashmë.

“Rastet e reja i përkasin vetëm tre bashkive të prekur, ku përkatësisht në Tiranë kemi 1 persona që kanë rezultuar positivë, dhe rastet e tjera në Krujë e Kurbin.

Që nga fillimi i epidemisë deri më sot janë konfirmuar pozitivë me COVID-19 në të gjithë vendin 795 qytetarë, ku 67 për qind e tyre janë shëruar”.

Në 24 orët e fundit Fieri është një tjetër zonë që paraqet rrezikshmëri të ulët. Numri i të shëruarve në total ka shkuar në 531 persona.
Duke parë të dhënat, momentalisht situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme.
Nga zonat me të infektuarit aktivë, kryeson Kruja, e pasuar nga Tirane e Shkodra.

Aktualisht në vendin tonë janë 233 pacientë aktivë me COVID19 dhe pjesa më e madhe prej tyre po ndiqen nga mjeku i familjes ose janë asimptomatikë.

Në spitalin infektiv dhe spitalin “Shefqet Ndroqi” janë të shtruar 33 pacientë dhe vetëm 7 prej tyre janë në terapi intensive. Deri tani 31 qytetarë e kanë humbur betejën me këtë sëmundje.

Për statistikat më të fundit klikoni këtu: Coronavirus në Shqipëri

 

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of