Gjashtë raste të reja, numri i të prekurve me Covid i kalon 1 mijë

25/05/2020 11:09 AM 0 komente

Numri i të prekurve me koronavirus në Shqipëri i ka kaluar 1 mijë. Në 24 orët e fundit janë konfirmuar pozitivë gjashtë raste të reja, përkatësisht katër raste në Tiranë dhe dy në Shkodër.

Kurba epidemiologjike në vend ka qënë e butë dhe e qëndrueshme. Aktualisht në spitalin Infektiv janë të shtruar 16 pacientë, ku katër prej tyre janë në terapi intensive.

Që nga fillimi i epidemisë, 32 qytetarë e kanë humbur betejën me Covid-19, ndërsa rreth 79 për qind e të prekurve janë shëruar.

Në 24 orët e fundit i janë shtuar listës të të shëruarve edhe gjashtë persona. Numri i personave aktivë me Covid-19 aktualisht është 177, kryesisht në Tiranë, Durrës e Krujë.
Nga fillimi i epidemisë janë kryer mbi 14, 500 mijë testime molekulare dhe serologjike.

Për statistikat më të fundit klikoni këtu: Coronavirus në Shqipëri

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of