Gjithanshmëria e vajit të palmës

23/07/2012 9:40 AM 0 komente

Shampoja juaj, akullorja, margarina, buzëkuqi, të gjitha përmbajnë vaj palme. Kërkesa po rritet, ashtu si dhe plantacionet e mbjella. Dëmtimi i biodiversitetit, kostoja që paguajmë Prodhimi botëror i vajit të palmës është dyfishuar në dhjetë vitet e fundit, sipas të dhënave të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për Ushqimin dhe Bujqësinë (FAO). Mbi 14 milionë hektarë plantacione të mbjella prodhojnë 35 milionë tonë vaj. Sipas FAO-s, që në vitin 2000, ai ishte vaji bimor më i prodhuar dhe i tregtuar, duke zënë rreth […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of