Gjykata e Londrës lëshon me kusht pronarin e Agrokor

09/11/2017 10:02 AM 0 komente

Kreu i Agrokor, Ivica Todoriç, iu dha liria me kusht nga gjykata në Londër të martën mbrëma, pak orë pasi u arrestua në një urdhër arresti evropian.

“Kjo është një fitore e vogël për mua. Sot unë jam një qytetar i Londrës”, tha Todoriç para mediave, në xhirimet e transmetuara drejtpërdrejt nga transmetuesi kroat HRT.

Menjëherë pas largimit nga gjykata, Todoric shkroi në një postim në blog se ai është në Londër, sepse të drejtat e tij njerëzore janë shkelur në Kroaci.

“Nuk do të lejoj një dekret politik të deklarojë fajtor pa një gjykim, sepse fjalët e mia me sa duket prekin ata që kanë konfiskuar pasurinë time”, tha Todoriç.

HRT njoftoi se gjykata e Londrës i konfiskoi Todoric pasaportën e tij dhe e urdhëroi atë të mbante një tag elektrik në dorë deri më 10 prill, kur është planifikuar dëgjimi i tij i ardhshëm. Todoric thuhet se ka paguar 100,000 paund (113,200 euro) për lirimin me kusht.

Todoriç u arrestua të martën në stacionin e policisë Charing Cross në Londër, ku u thirr në bazë të një urdhër arresti evropian të lëshuar nga Zyra e Prokurorit të Shtetit të Kroacisë (DORH) në fund të tetorit.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of