Grafitët më emocionues për pandeminë në të gjithë botën

07/05/2020 10:00 AM 0 komente

Australi, Indonezi, Xhakarta – në të gjithë botën artistët e rrugës janë frymëzuar nga situata emergente për veprat e tyre…

 

Banksy

Pandemia e COVID-19 ka nxitur krijimtarinë e artistëve të rrugës. Nuk është vetëm Bansky në mesin e atyre të cilët në javët e fundit kanë dizenjuar disa prej grafitëve më të bukur në botë. Të gjitha veprat
u referohen periudhës së vështirë në të cilën po jetojmë dhe bëjnë thirrje të mos dorëzohemi. Faqja zvicerane ka përzgjedhur më të bukurit.

Melburn

Grafiti i dytë ndodhet në Melburn, nga artisti Amanda Newman. Përfaqëson Ai Fen, përgjegjëse për terapinë intensive në spitalin qendror në Wuhan, një ndër doktoreshat e para kineze, e cila dha alarmin për koronavirusin.

Dallas

Grafiti i tretë shfaq Rosie the Riveter, simbol në SHBA, e cila përfaqëson gratë amerikane që punojnë në fabrika gjatë Luftës së Dytë Botërore. Në këtë grafit, në Dallas, Rosie bashkëkohore u bën homazh gjithë infermierëve dhe asistentëve që janë kujdesur për të sëmurët gjatë pandemisë.

Vankuver

Shkojmë në Vankuver, në Kanada, ku ky grafit u bën thirrje njerëzve të ruajnë distancimin social.

Amsterdam

Kjo vepër e artistit FAKE në Amsterdam shfaq një grua me maskë me simbolin e Superman.

Nju Jork

Në këtë grafit të artistit Kate Tully shfaqet Einstein me një maskë mbrojtëse në garazhin e tij në lagjen Prospect Heights në Nju Jork.

Austin

Një grafit në muret e Austin, i cili u bën thirrje njerëzve të qëndrojnë në shtëpi.

Hong Kong

Shkojmë në Kinë, në Hong-Kong. Një tjetër grafit nga një artist anonim, por me një bukuri të padiskutueshme.

Xhakarta

Ky grafit është pikturuar në rrugët e Xhakartës, në qendër të të cilit është një grua e prekur nga koronavirus, me maskë mbrojtëse dhe flamujt e botës pas krahëve. Në të shkruhet “Qëndro në shtëpi”.

Edhe ky grafit ndodhet ne Xhakarte. Qeveria indoneziane ka intensifikuar masat e lockdown që prej 15 prillit. Në qendër të grafitit shfaqen mjekë dhe infermierë.

Northampton

Artisti Sam Bailey po i jep dorën e fundit kësaj vepre arti në Northampton, në Mbretërinë e Bashkuar. Protagonist i veprës së tij është koloneli britanik 100-vjeçar, Tom Moore, i cili ka mbledhur më shumë se 30 milionë paund për bamirësi për sistemin shëndetësor britanik.

Sërish në Melburn

 

Një grafit tjetër në Australi shfaq heroizmin e mjekëve dhe infermierëve.

Vepra e Lionel Stanhope

Në këtë vepër, street – artist Lionel Stanhope imagjinon piktorin e madh Jan van Eyck me një maskë mbrojtëse.

Los Anxhelos

Në Los Anxhelos, mesazhi i këtij artisti anonim është i thjeshtë: “Qëndro në shtëpi. Jeta është e bukur”.

Denver

Dhe në fund, një grafit në Denver, që shfaq një doktoreshë me krahë engjëlli dhe një palë doreza boksi.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of