Gratë shqiptarë obeze më shumë se burrat, por kush ushtrohet më tepër..?

29/07/2019 8:07 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintObeziteti është shpallur nga Organizata Botërore e Shëndetit si sëmundja e shekullit dhe Shqipëria nuk përjashtohet nga rreziku. Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga INSTAT, në vitin 2018 përllogariten 41.7% e burrave mbipeshë dhe 30.8% e grave mbi peshën normale. Ndërsa obezë përllogariten 18.1% e burrave dhe 24.4% e grave. Më herët, të dhënat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë treguan që prevalenca e obezitetit te të rriturit në Shqipëri arriti në 21.6% të popullsisë në vitin 2016, nga […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of