Hapen fqinjët, grekët janë rikthyer në plazhe nga 16 maji, Mali i Zi shpallet i lirë nga Coronavirus

25/05/2020 10:00 AM 0 komente

Shtetet fqinjë kanë avancuar në hapjen e ekonomisë pas bllokimit që shkaktuan kufizimet për parandalimin e përhapjes së Covid- 19. Dy shtete, Greqia dhe Mali i Zi, ku turizmi është mjaft i rëndësishëm për ekonominë, jo vetëm kanë hapur plazhet, por Mali i Zi është shpallur një nga pak vendet që nuk ka më raste aktive me Covid-19.

 

Greqia

Nga 16 maji, rreth 500 plazhe janë të hapura. Reuters shkruan se vendi u përpoq të ruante një linjë mes mbrojtjes së njerëzve nga COVID-19, ndërsa ringjallte sektorin e turizmit, i cili varet shumë për jetesën e tyre.

Jo më shumë se 40 njerëz lejohen për 1.000 metra katrorë, ndërsa shufrat e çadrave duhej të ishin katër metra larg, me çadrat jo më afër se një metër, sipas një manuali të lëshuar nga qeveria.

Greqia nuk ka pasur humbje të larta nga COVID-19 në raport me vendet fqinje – më shumë se 2,800 infeksione me 160 vdekje. Nga 4 maji, ajo filloi një lehtësim fazave të bllokimit që kishin filluar që nga mesi i marsit.

Vendi me 11 milionë njerëz është një nga më të varurit në Europë nga turizmi, i cili gjeneron rreth një të pestën e prodhimit të saj ekonomik.

Zyrtarët e turizmit thonë se shpresojnë të mirëpresin pushuesit e huaj në korrik.

“Mesazhi është që Greqia është një vend shumë i sigurt dhe mikpritës. Ne i ftojmë ata dhe presim që ata të vijnë, për sa kohë që ata i zbatojnë rregullat”, tha kryetari i Komunës Alimos, Andreas Kondylis.

Bllokimi i Greqisë, plus mbyllja e pjesës më të madhe të botës, dhe ndalimi i udhëtimeve ajrore, ka të ngjarë të ketë një efekt të thellë në vendin, që sapo kishte filluar të rikuperohej nga një dekadë trazirash financiare dhe shtrënguese.

Autoritetet presin një rënie prej 5% deri në 10% të prodhimit ekonomik këtë vit, përpara se të rikuperohen në 2021.

 

Mali i Zi, shteti i dytë që shpallet i lirë nga koronavirusi

Mbrëmë, Mali i Zi u bë vendi i dytë në Europë që zyrtarisht raportoi se nuk ka raste aktive të COVID-19.

Qeveria e Malit të Zi e bëri njoftimin mbrëmë publikisht në llogarinë zyrtare në Twitter.

“#Mali i Zi është #CoronaFree. Nuk ka më raste # COVID19 “, thuhet në tweet.

Qeveria malazeze gjithashtu publikoi lajmet në faqen e tyre zyrtare të qeverisë, duke deklaruar, “nuk ka më njerëz të infektuar me koronavirusin e ri në Mal të Zi”.

Deri më tani, strategjia e kombit për të vijuar me minimizimin e rrezikut të koronavirusit ka të bëjë me heqjen gradualisht të kufizimeve, me masat e sigurisë të mbetura në vend, të tilla si ndalimi i tubimeve publike dhe kërkesa për të veshur maska në të gjitha hapësirat e mbyllura publike, siç janë dyqanet ose bankat, dhe detyrimet për distancimin shoqëror.

Sipas një studimi të publikuar në 2 maj nga IPSOS, 80% e malazezëve u pajtuan me lehtësimin e kujdesshëm të kufizimeve të koronavirusit; me më shumë se gjysmën e qytetarëve të vendit që raportuan se ishin të shqetësuar se ata ose një i dashur mund të kontraktonin COVID-19.

Në fillim të majit, Kryeministri Duško Marković tha se një qasje proaktive, profesionale dhe e unifikuar kishte ndikuar në frenimin e koronavirusit, duke vënë në dukje se Instituti i Shëndetit Publik i Malit të Zi kishte filluar zbatimin e procedurave përpara se COVID-19 të zbulohej në Evropë.

Në fillim të këtij muaji, qeveria malazeze kishte shprehur shqetësimin se shkeljet e urdhrave të shëndetit publik nga tubimet masive të mbajtura në 12 dhe 13 maj mund të kishin kompromentuar përparimin e kontrollit të COVID-19 të vendit, megjithatë asnjë rast i ri i infeksionit nuk është regjistruar që nga 5 maji.

Gjithsej 324 raste të infeksionit me koronavirus janë raportuar në vend që nga 17 marsi, me 315 që janë shëruar.

Mali i Zi ishte kombi i fundit europian që regjistroi rastin e parë të konfirmuar të koronavirusit dhe është shteti i parë ballkanik që u bë i lirë nga rastet aktive të COVID-19.

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of