Editorial

Përvoja amerikane dhe veprimet e pamoralshme të qeverisë shqiptare për pagat

Kur zonja Hillari Klinton u emërua Sekretarja e 67-të e Departamentit të Shtetit në periudhën 2009-2013, Kongresi në SHBA i uli pagën në krahasim me paraardhësen Rajs. Ky…

Fondet e investimit në përmirësim, por investitorët ende hezitues

Tregu i fondeve të investimit e ka kaluar momentin e vështirë të vitit të kaluar, por ende nuk vërehet një tendencë e mirëfilltë e rikthimit të investitorëve në to. Admir Ramadani, zëvendësdrejtor i përgjithshëm i shoqërisë administruese Albsig Invest, thotë se zgjerimi i tregut dytësor…

Kosova

Banka Qendrore e Kosovës ende pa shef, përsëritet konkursi për guvernator

Banka Qendrore e Kosovës prej disa muajsh është pa shef. Postin e guvernatorit është duke e mbajtur si ushtrues detyre Bashkim Nurboja. Kurse, konkursi për guvernator…


Kosova me 360 mijë të punësuar dhe 30 mijë punëkërkues

Në Kosovë gjatë muajit prill të këtij viti kanë kërkuar punë afro 30 mijë qytetarë, shumica nga ta meshkuj.…

01/06/2023 1:04 PM

Shqipëria, Gjermania dhe Zvicra me numrin më të madh të vizitorëve në Kosovë

Në prill 2023, numri i vizitorëve (vendas dhe të huaj) ishte 39 mijë e 039, prej tyre 45.68% ishin…

01/06/2023 11:00 AM

Pagat në Kosovë, vetëm 25 euro rritje në sektorin privat

Në Kosovë gjatë vitit të kaluar, paga neto në sektorin privat është rritur vetëm 25 euro, krahasuar me atë…

30/05/2023 2:34 PM

Europa

Konsumatorët e Eurozonës kanë më shumë shpresë për inflacionin

Sondazhi i ri i Bankës Qendrore Europiane, tregoi se konsumatorët e Eurozonës ulën pritshmëritë për inflacionin, një lehtësim për politikëbërësit pas një rritjeje të papritur një…


Rritja e biznesit në Eurozonë u ngadalësua në maj pasi fabrikat hasën vështirësi

Aktiviteti i biznesit në Eurozonë u mbështet muajin e kaluar nga industria dominuese e shërbimeve të bllokut, duke kompensuar…

05/06/2023 3:39 PM

Legalizimi i kanabisit në Europë po ngec. Gjermania është bërë nervoze

Kanabisi është droga e paligjshme më popullore në Europë. Rreth 28% e europianëve të rritur kanë marrë një dozë…

03/06/2023 10:02 PM

Bail-in për bankat: A janë të sigurta depozitat tuaja bankare?

Nga Les Nemethy, CEO Euro-Phoenix M&A Advisors, ish-bankier në Bankën Botërore dhe Leo Rioufrays   Shumica e lexuesve të…

03/06/2023 10:00 PM

Rajoni

Hungaria dhe Serbia po paguajnë një çmim të lartë për luftën në Ukrainë

“Europa Qendrore duhet të përmbushë detyrën për të qenë e suksesshme në këtë mjedis shumë të vështirë dhe kjo mund të arrihet vetëm përmes partneriteteve të…


Banka Qendrore në Rumani mban normën e rifinancimit në nivelin 7% 

Banka Qendrore e Rumanisë (BNR) e mbajti normën e rifinancimit në nivelin 7%, në mbledhjen e fundit të bordit,…

30/05/2023 2:39 PM

Erdogan fiton në balotazhin e Turqisë

Presidenti Tajip Erdogan duket se po shkon drejt fitores në balotazhin e zgjedhjeve të Turqisë që u zhvilluan të…

28/05/2023 7:09 PM

Ballkani Perëndimor sheh potencial të madh në energjinë diellore

Që nga viti 2021, janë ndërtuar parqe diellore me kapacitet 139 megavat (MW), ndërsa deri në fund të vitit…

27/05/2023 10:10 PM

Të Tjera nga Bota

Linjat ajrore presin të dyfishojnë fitimet në 2023, në gati 10 mld dollarë

Fitimi i linjave ajrore globale gati do dyfishohet, pavarësisht ngadalësimit ekonomik, parashikon Shoqata Ndërkombëtare e Transportit Ajror (IATA). Linjat ajrore pritet të kenë 9.8 miliardë dollarë…


Rindërtimi i rezervave

Si duhen mbështetur bankat amerikane pas rënies së Bankës First Republic. Një rrugë drejt një sistemi më të sigurt…

02/06/2023 10:02 PM

Kongresi miraton marrëveshjen e borxhit, duke shmangur falimentimin e SHBA

Kongresi amerikan ka miratuar marrëveshjen për heqjen e kufirit të huamarrjes së vendit, disa ditë përpara se ekonomia më…

02/06/2023 2:37 PM

Projektligji për tavanin e borxhit të SHBA-së miratohet nga Dhoma e Përfaqësuesve me mbështetje të gjerë dypartiake

Dhoma e Përfaqësuesve e SHBA ishte e ndarë ndërsa miratoi projekt-ligjin për të pezulluar tavanin e borxhit prej 31.4…

01/06/2023 1:59 PM

Makina

Stellantis, marrëveshje me Galloo për riciklimin e makinave jashtë përdorimi

Shtëpia automobilistike Stellantis njoftoi një sipërmarrje të re të përbashkët (joint venture) me kompaninë e specializuar të riciklimit të metaleve Galloo, për të zhvilluar një ekonomi…


Franca përuron të parën nga katër fabrikat e mëdha në veri të vendit

PASCAL ROSSIGNOL | Credit: REUTERS   Franca përuroi sot një fabrikë të madhe për prodhimin e baterive, e para nga katër impiante…

30/05/2023 4:27 PM

Shitjet e makinave të reja në Europë rriten me 17.2% në prill

Nga janari në prill 2023, tregu i makinave në BE u rrit me 17.8%, në 3.5 milionë automjete të…

17/05/2023 5:10 PM

Google do të përfshijë YouTube te më shumë makina, duke nisur nga Polestar

Google njoftoi të mërkurën, me rastin e konferencës së zhvilluesve I/O, se të gjitha automjetet me Google të integruar…

12/05/2023 2:51 PM

Art

Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një artisti të madh si Danish Jukniu, ai…


Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Arben Golemi

Në panairin e arteve pamore TIRART mori pjesë edhe artisti i njohur Arben Golemi. Golemi ekspozoi në panair 13…

04/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Apple prezanton kufjet e shumëpritura Vision Pro

Gjatë konferencës së zhvilluesve, Apple prezantoi kufjet për realitetin miks, Vision Pro. Kufjet, që do të kushtojë 3.499 dollarë, është pajisja e parë e re me…


App Store, një histori (teknologjike) fitimprurëse

Paul Sakuma /AP   Ishte data 10 korrik 2008, kur Steve Jobs njoftoi në “Usa Today” lindjen e App…

05/06/2023 11:09 AM

25 faqet e internetit më të mira në botë në 2023

Në sferën e gjerë të internetit, një pjesë e vogël e faqeve të internetit janë shfaqur si gjigantë globalë.…

03/06/2023 1:03 PM

IA, 1.3 trilionë $ të ardhura brenda vitit 2032

Sipas një studimi të Bloomberg Intelligence, bumi i ChatGPT do të udhëheqë sektorin...   Mjetet e reja të Inteligjencës…

02/06/2023 4:07 PM

Menaxhim

Mos gënjeni ekipin dhe veten!

Provoni të thoni të vërtetën. Sa shpesh gënjeni? Mbase jo shumë shpesh - të paktën jo gënjeshtra, që mund të dëmtojë dikë. Por, sa shpesh nuk…


5 gjëra që Bill Gates do të dëshironte të kishte dëgjuar në diplomimin e tij

Gjatë gjithë karrierës sime, kam pasur fatin të mbaj dy fjalime për të sapodiplomuarit: një në Harvard – nga…

05/06/2023 12:29 PM

Këshilla për të qëndruar të motivuar dhe elastik pas humbjes së vendit të punës

Humbja e vendit të punës është një realitet fatkeq, me të cilin shumë njerëz përballen në rrugëtimin e karrierës.…

03/06/2023 11:49 AM

10 shenja që tregojnë se keni marrëdhënie toksike me punën

A jeni duke punuar aktualisht në një mjedis toksik pune ose me dikë që shpërndan energji toksike? Kjo nuk…

02/06/2023 11:52 AM

Sport

City shpallet marka e futbollit me vlerën më të lartë në botë

Adam Davy/APManchester City është shpallur klubi i futbollit me vlerën më të lartë të markës në botë nga Brand Finance Football 50 2023 Report. Kjo është…


Forbes / 30 skuadrat me vlerën më të lartë në botë

Dy klube arrijnë, për herë të parë, vlerën 6 miliardë dollarë   Vlera mesatare e 30 skuadrave të futbollit…

01/06/2023 5:07 PM

Klubet që kanë shpenzuar më shumë në 5 vitet e fundit

Chelsea e mbylli sezonin e fundit të Premier League e 12-ta, larg vendeve të para për t’u përfshirë në…

31/05/2023 2:31 PM

Barcelona nënshkruan marrëveshje 50 milionë euro me TP Vision

Barcelona ka një sponsor të ri te mëngët. Kompania holandeze TP Vision është bërë “partner kryesor” i klubit, në…

26/05/2023 12:30 PM

Life Style

Linjat ajrore më të mira në botë për vitin 2023

Air New Zealand është zyrtarisht linja ajrore e vitit, sipas agjencisë me bazë në Australi për sigurinë e aviacionit dhe vlerësimin e produkteve, AirlineRatings.com. Linja ajrore…


Dita Botërore e Mjedisit 2023 dhe… ndotja e shkaktuar nga plastika

E mbajtur çdo vit më 5 qershor, Dita Botërore e Mjedisit (World Environment Day, WED) mbledh së bashku miliona…

05/06/2023 11:34 AM

Burano, çfarë të vizitoni në qytetin shumëngjyrësh të Italisë

I famshëm për faktin se është një nga qytetet më me gjallëri dhe me ngjyra në botë, Burano është…

04/06/2023 3:33 PM

4 vendet e BE-së ku turistët kanë më shumë gjasa të sëmuren

Vendet e njohura turistike në Spanjë, Francë dhe Bullgari, renditen ndër destinacionet botërore ku turistët mund të sëmuren, ndërkohë…

02/06/2023 12:39 PM