Editorial

Biznesi pas pandemisë

Pandemia ka shtyrë biznese dhe individë të jenë më inovatorë në krijimin e burimeve të reja të të ardhurave. Zhvillimet e shumta teknologjike e kanë bërë, më të…

Nr: 1014 monitor 1014 Abonohuni

Potencialet e sektorit të shitjeve me pakicë

Viti 2021 , ndoshta ishte vazhdimësi i një viti të vështirë por arriti që të konsiderohet normal për sektorin e tregtisë me pakicë. Si ka qenë ecuria dhe si pritet ky vit, kemi ftuar të na flasë në Monitor Brief Insight, Stela Dhami, menaxhere ekzekutive…

Te Fundit nga Koronavirus

Shkencëtarët zbulojnë variantin specifik të gjenit që mbron nga sëmundja e rëndë me COVID-19

Studiuesit kanë zbuluar një variant të një gjeni mbrojtës që duket se i mbron njerëzit nga sëmundja e rëndë me COVID-19. Ky zbulim mund të çojë…


COVID-19 ka të ngjarë të zbehet gjatë këtij viti

Pandemitë nuk vdesin - ato zbehen, shkruan The Economist. Kështu ka të ngjarë të ndodhë me COVID-19 edhe gjatë…

17/01/2022 11:16 AM

AstraZeneca: Të dhënat paraprake tregojnë se doza e tretë ndihmon kundër Omicron

AstraZeneca deklaroi të enjten se nga të dhënat paraprake të një testimi, u konstatua që vaksina COVID-19 e prodhuar…

14/01/2022 12:07 PM

Danimarka, vendi i parë në Europë që do të ofrojë dozën e katërt të vaksinës kundër Covid

Danimarka u bë vendi i parë në Europë që shpalosi të mërkurën planet për të ofruar një dozë të…

13/01/2022 11:15 AM

Kosova

Kosova fillon menaxhimin e Brezovicës

Pas 22 vitesh, Kosova më në fund ka arritur që të fillojë menaxhimin e qendrës së skijimit Brezovica. Teleferiku ka nisur të funksionojë, duke u zgjidhur…


Publikohen raportet: Këto janë shpenzimet e të gjitha qeverive të pasluftës në Kosovë

Janë bërë publike shpenzimeve ditore dhe mujore të kabinetit të kryeministrit Albin Kurti dhe ish-kabineteve tjera qeveritare. Shifrat janë…

17/01/2022 10:00 AM

Pullat ngjitëse për automjetet në Kosovë nga 1 marsi

Duke filluar nga data 1 mars 2022, është planifikuar të fillojë zbatimi i plotë i projektit për vendosjen e…

14/01/2022 3:12 PM

Konsumatorët familjarë në Kosovë paguajnë energjinë më lirë se vendet fqinje

Konsumatorët familjarë në Kosovë aktualisht paguajnë çmimin më të lirë për energjinë. Çmimet më të larta të energjisë elektrike…

14/01/2022 2:45 PM

Europa

Roberta Metsola, presidentja e re e Parlamentit Europian

Eurodeputetja malteze e qendrës së djathtë Roberta Metsola u zgjodh këtë të martë presidente e Parlamentit Europian. Metsola arriti të fitonte me shumicë absolute që në…


Ҫmimet e makaronave nё Itali po rriten gjithnjё e mё shumё

Përgatitja e një pjate me makarona në shtëpi po bëhet gjithnjë e më e shtrenjtë në Itali, pasi çmimet…

17/01/2022 10:49 AM

Si po përpiqet Europa të përballojë krizën e gazit

Situata e krizës së gazit natyror në Europë nuk po përmirësohet. Rezervat janë të ulëta. Çmimet janë të larta.…

14/01/2022 4:26 PM

Indeksi i pasaportave Henley/ Shqipëria në vendin e 49, me 114 destinacione, pasaportat më të fuqishme në botë

Në sa vende mund t'ju çojë pasaporta pa pasur nevojë për vizë? Në varësi te pasaportës që posedon mund…

12/01/2022 10:10 AM

Rajoni

Investim 40 milionë euro për fabrikën e biçikletave elektrike në Bullgari  

Ministri i Inovacionit dhe Rritjes, Daniel Lorer, deklaroi fillimin e një projekti për ndërtimin e një fabrike të biçikletave elektrike pranë Plovdiv. Investimi i përbashkët me…


Greqia do të rrisë sërish pagën minimale nga 1 maji

Greqia do të rrisë pagën minimale për herë të dytë gjatë këtij viti, deklaroi kryeministri Kyriakos Mitsotakis, pasi rritja…

14/01/2022 2:59 PM

Erdogan: Turqia do të ulë çmimet e konsumit sa më shpejt të jetë e mundur

Turqia do të ulë çmimet e konsumit sa më shpejt të jetë e mundur, tha të mërkurën Presidenti Tajip…

12/01/2022 3:33 PM

Bullgari, klima e biznesit po përkeqësohet

Perspektiva ekonomike e kompanive vendase është përkeqësuar për të gjashtin muaj radhazi në Bullgari. Treguesi i përgjithshëm për klimën…

08/01/2022 10:08 PM

Te Tjera nga Bota

Kina ul normat e interesit ndërkohë që rritja ekonomike ngadalësohet

Kina ka ulur papritur një normë bazë të interesit për herë të parë në pothuajse dy vjet, pasi shifrat zyrtare treguan se rritja e saj ekonomike…


Mashtrimet kripto, kërcënimi më i madh për investitorët gjatë vitit 2022

Investimet që lidhen me kriptomonedhat dhe asetet dixhitale janë deri më tani kërcënimet më të mëdha me të cilat…

17/01/2022 2:54 PM

SHBA, inflacioni u rrit me 7% gjatë vitit të kaluar, shifra më e lartë që nga viti 1982

Gjatë dhjetorit, inflacioni në SHBA vazhdoi rritjen e tij me ritmin më të shpejtë 12-mujor në gati 40 vjet,…

13/01/2022 1:18 PM

Anketa e Forumit Ekonomik Botëror, perspektivë e zymtë për rimëkëmbjen globale

Sipas një sondazhi me afro 1,000 liderë nga fusha e biznesit, politikës dhe akademisë, vetëm një në gjashtë të…

12/01/2022 1:47 PM

Makina

Toyota dëshiron të ‘rinovojë’ makinat e përdorura dhe t’i bëjë ato si të reja

Toyota UK është në fazat fillestare të një programi sipas të cilit makinat mund të rifabrikohen dy herë pas prodhimit. Pajisjet e rinovuara nuk janë ndonjë…


CES 2022, John Deere zbulon traktorin e automatizuar

CES 2022 në Las Vegas përfundoi më 7 janar, një ditë para nga planifikimi, për shkak të situatës së…

11/01/2022 5:01 PM

CES 2022, Sony prezanton konceptin e makinës Vision-S SUV, një hap pranë prodhimit

Në CES të këtij viti (Consumer Electronics Show) të Las Vegas, presidenti dhe CEO i Sony, Kenichiro Yoshida, paraqiti…

07/01/2022 2:26 PM

CES 2022, BMW zbulon një makinë që ndryshon ngjyrë me prekjen e një butoni

BMW prezantoi një makinë kameleon që ndryshon ngjyrë, në përpjekjen e fundit të shtëpive automobilistike për të ndërthurur automjetet…

06/01/2022 9:01 AM

Teknologji

Një të tretën e kohës, njerëzit e kalojnë në aplikacione mobile

Shpenzimet e konsumatorëve për aplikacione në celular arritën në 170 miliardë dollarë në vitin 2021, sipas raportit "State of Mobile 2022" të publikuar nga App Annie,…


Forbes / Yjet e YouTube më të paguar në botë

Me një emër si MrBeast, ndoshta ishte e pashmangshme të mos bëhej i famshëm. 23-vjeçari fitoi 54 milionë dollarë…

15/01/2022 10:03 PM

Canalys: Dërgesat për PC në botë u rritën në 341 milionë njësi në 2021

Do të ishte e thjeshtë të mendonim se shitjet e PC ranë në botë vitin e kaluar, për shkak…

14/01/2022 10:26 AM

3 trende teknologjike në CES 2022 që do të përcaktojnë të ardhmen e biznesit

Varianti Omicron nuk e ka penguar mbajtjen e eventit CES 2022 në Las Vegas, ku u ekspozua e ardhmja…

13/01/2022 12:42 PM

Menaxhim

6 objektiva që duhen vendosur me ekipin tuaj për vitin 2022

Nëse kjo është periudha që po vendosni objektivat e vitit me ekipin tuaj, ka të ngjarë të jeni duke menduar për atë që dëshironi të arrini.…


4 përgjigjet më të mira për pyetjen: ‘Pse duhet t’ju marrim në punë?’

Shpeshherë, një nga pyetjet më të thjeshta të një interviste mund të jetë më e vështira për t'iu përgjigjur.…

14/01/2022 10:00 AM

6 zakone të njerëzve të pasur që do t’iu ndryshojnë jetën

Njerëzit e suksesshëm pretendojnë se sekreti i suksesit të tyre fshihet te zakonet që ata ndjekin. Në fakt, kjo…

13/01/2022 10:45 AM

2 tipare të Jack Dorsey që iu duhen për të qenë të suksesshëm

Bashkëthemeluesi i Twitter, Jack Dorsey është një nga miliarderët e teknologjisë më të njohur në botë – por një…

12/01/2022 11:25 AM

Sport

Atletet më të paguara, rekord të ardhurash 167 milionë dollarë në vitin 2021

Shumë aspekte shkaktojnë ende shqetësime në botën e sportit për femra: pabarazia sa u përket pagave dhe strukturave, kushtet e punës jo në nivelin e duhur,…


FIFA: Në vitin 2021 u shpenzuan 4.86 miliardë dollarë në transferime ndërkombëtare

Për të dytin vit me radhë, pandemia e Covid-19 ka goditur në mënyrë të ndjeshme futbollin dhe të gjithë…

14/01/2022 4:19 PM

Francë, paketë e re ndihmëse për sportin

Nga fillimi i pandemisë janë dhënë 8 miliardë euro   Franca vijon të ndihmojë botën e sportit. Qeveria franceze…

13/01/2022 4:38 PM

Bayern Munich, të vetmit kampionë Europe që regjistruan fitime në 2020/21

Bayern Munich ishte i vetmi klub kampion nga tetë kampionatet kryesore europiane që regjistroi fitim në sezonin 2020-21, ndërkohë…

12/01/2022 3:29 PM

Life Style

Ekspozita e Yves Saint Laurent, këtë vit në 6 muze të Parisit 

Një ekspozitë unike e modës ka përfshirë të gjithë Parisin, teksa gjashtë nga muzetë më të mirë të qytetit po organizojnë evente në kujtim të stilistit…


5 struktura të mrekullueshme nga Dubai Expo 2020

Dubai Expo 2020 është një ekspozitë botërore e cila ka filluar më 1 tetor 2021 dhe do të vazhdojë…

17/01/2022 10:26 AM

Kupa e Botës Katar 2022, stadiumi i pabesueshëm i ndërtuar nga kontenierë transporti

Kampionati Botëror i FIFA-s do të zhvillohet në Katar këtë vit dhe një nga tetë stadiumet e këtij kampionati…

14/01/2022 9:15 AM

“Snøhetta” projekton bibliotekën “Pylli i dijes” në Pekin

Biblioteka me mure prej xhami është konceptuar si një pyll me pemë   Biblioteka e re që pritet të…

13/01/2022 9:58 AM