Influenca e taksave dhe çmimeve në nivelin e duhanpirjes

17/02/2020 10:36 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrint Prioriteti i institucioneve ligjzbatuese dhe politikëbërëse duhet të jetë luftimi i prodhimit dhe tregtisë së paligjshme të duhan-cigareve   Nga Prof.As.Dr. Etleva Dashi (Muça) Studiuese dhe konsulente e pavarur Shqipëria konsiderohet si një nga vendet me nivel të lartë të duhanpirjes, sidomos te meshkujt me 51% (INSTAT 2019). Gjithashtu, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë -OBSH (2019) po shihet një tendencë në rritje e konsumit nga moshat e reja. Aktualisht në Shqipëri, rreth 685 mijë njerëz konsiderohen si duhanpirës. I […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of