Editorial

Rindërtimi, transparenca në arrati

Katër vite më parë, Shqipëria përjetoi një nga fatkeqësitë më të mëdha natyrore në historinë e saj. Tërmeti prej 6.4 ballësh i 26 nëntorit 2019 shkaktoi dëme të…

Manuali për një start up të suksesshëm

Në rrugën drejt një start up të suksesshëm, udhëheqja e duhur dhe njohuritë e specializuara janë thelbësore. "Në një botë të lidhur ngushtë, ndërtimi i një rrjeti të fortë dhe partneritetet e menaxhuara mirë janë thelbësore"- shprehet i ftuari ynë i episodit të sotëm të…

Kosova

Emigrantët dërguan 1.2 miliardë euro në Kosovë në 10 muaj

Banka Qendrore e Kosovës ka publikuar statistikat e remitancave dhe institucioneve tjera financiare për muajin tetor 2023. Një miliard e 200 milionë euro është vlera e…


Udhëtimi pa viza nga 1 janari: Shtetasit e Kosovës duhet t’i kenë 50-100 euro për shpenzime ditore

Nga 1 janari i vitit 2024, qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në vendet e…

27/11/2023 4:35 PM

Ikja pas liberalizimit, vetëm gjatë 2024 parashikohet që 150 mijë qytetarë do ta braktisin Kosovën

Nga 1 janari i vitit 2024, qytetarët e Kosovës do të mund të udhëtojnë pa viza në vendet e…

24/11/2023 11:00 AM

Shtyhet për në prill regjistrimi i popullsisë në Kosovë

Është shtyrë sërish regjistrimi i popullsisë në Kosovë. I paraparë të bëhej fillimisht në shtator, e më pas i…

22/11/2023 2:00 PM

Europa

Ulen parashikimet për ekonominë britanike në dy vitet e ardhshme

Ekonomia e Mbretërisë së Bashkuar do të rritet shumë më ngadalë se sa pritej në dy vitet e ardhshme pasi inflacioni kërkon më shumë kohë për…


Kurti: Rritja ekonomike në Kosovë këtë vit pritet të jetë 3.8 për qind

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka thënë se shteti ka nevojë për njerëz profesionistë dhe se shkollat profesionale duhet…

21/11/2023 2:38 PM

Supermarketet spanjolle kyçin vajin e ullirit për shkak të rritjes së vjedhjeve në dyqane

Në Spanjë, prodhuesi më i madh në botë i vajit të ullirit, supermarketet po kyçin shishet e vajit bazë…

20/11/2023 12:34 PM

Lëvizja globale, në rritje për të frenuar çmimet e banesave

Nga Amerika në Zelandën e Re, lëvizja YIMBY po gjen zgjidhje të udhëhequra nga tregu, shkruan The Economist  …

18/11/2023 10:02 PM

Rajoni

Banka Qendrore e Turqisë rrit normat e interesit në 40%

Banka qendrore e Turqisë ka rritur normën e saj kryesore të interesit në 40% si pjesë e një nisme të bashkërenduar për të luftuar inflacionin në…


Anketa ballkanike, Serbia dhe Shqipëria me nivelet më të larta të korrupsionit

Qytetarët e Serbisë dhe të Shqipërisë perceptojnë një nivel më të lartë korrupsioni në vendet e tyre, në krahasim…

15/11/2023 11:01 PM

Serbia marrëveshje me Kinën për ndërtimin e rrugëve dhe trenave

Kina dhe Serbia nënshkruan dy marrëveshje për ndërtimin e rrugëve me vlerë totale prej afro 4 miliardë eurosh (4.2…

10/11/2023 2:59 PM

Rajon/ Greqia, Bullgaria dhe Rumania zotohen të forcojnë bashkëpunimin

Kryeministrat e Bullgarisë, Greqisë dhe Rumanisë, nënshkruan një deklaratë të përbashkët për rritjen e transportit trepalësh dhe lidhjes dixhitale,…

05/11/2023 2:55 PM

Të Tjera nga Bota

Izraeli dhe Hamasi arrijnë një marrëveshje për lirimin e pengjeve, pauzë 4-ditore e luftimeve

Marrëveshja vjen pas javësh negociatash në Katar, i cili së bashku me SHBA-në dhe Egjiptin ka vepruar si ndërmjetës midis dy palëve. Izraeli dhe Hamasi arritën…


OpenAI njofton se Sam Altman do të kthehet si shef ekzekutiv nën mbikëqyrjen e një bordi të ri

Shefi i larguar i OpenAI, Sam Altman do të kthehet për të drejtuar kompaninë që ai bashkëthemeloi, pas disa…

22/11/2023 12:00 PM

Kthesa e ngjarjeve në Silicon Valley, OpenAI emëron shefin e ri ndërsa Sam Altman i bashkohet Microsoft

OpenAI emëroi ish-shefin e Twitch Emmett Shear si CEO të përkohshëm, ndërkohë që shefi në largim Sam Altman ka…

20/11/2023 3:33 PM

Largohet CEO i OpenAI, Sam Altman, pasi humbi besimin e bordit, e zëvendëson përkohësisht Mira Murati

Shefja e teknologjisë Mira Murati bëhet shefe e përkohshme pas largimit të papritur të bashkëthemeluesit, shkruan Financial Times Bashkëthemeluesi…

18/11/2023 11:11 AM

Makina

Shitjet e makinave në BE në tetor u rritën me 14.6%

Shitjet e makinave elektrike regjistrojnë rritje më shumë se 36%   Shitjet e makinave të reja në Bashkimin Europian u rritën me 14.6% në muajin tetor,…


Kërkesa për makina elektrike në Europë ngadalësohet, në pritje për automjete me çmime më ekonomike

Pas disa vitesh në rritje të shpejtë, shitjet e makinave elektrike në Europë duket se kanë hyrë në një…

14/11/2023 2:28 PM

Tesla do të ndërtojë një makinë 25 mijë euro në Gjermani

Tesla ka në plan të ndërtojë një makinë 25.000 euro (26.838 dollarë) në fabrikën e saj pranë Berlinit, deklaroi të…

06/11/2023 3:15 PM

Shitjet e makinave tërësisht elektrike të Volvo Cars rriten në tetor

Në muajin tetor, shitjet e Volvo Cars u rritën me 10% krahasuar me një vit më parë, duke arritur…

03/11/2023 5:09 PM

Art

“Britmat pa zë” të Mikel Temo

Mikel Temo është një artist, i cili gjatë katër dekadave ka lëvruar gjinitë e arteve vizuale në pikturë, skulpturë dhe grafikë. Aktualisht, ai jep ndihmesën si…


Arti ndryshe i Jozef Martinit

Jozef Martini është diplomuar në Akademinë e Arteve në Atelierin e Tekstilit në vitin 1988. Nën drejtimin e një…

29/05/2023 3:44 PM

Udhëtimi i dytë i Artan Peqinit

Dialog 90 x 70 cm, vaj në kanavacë, 3400 euro   Artan Peqini vjen në harkun kohor të pak…

16/05/2023 2:24 PM

Lajme TIRART/ Punime nga Ilirian Shima

Në panairin TIRART mori pjesë edhe Ilirian Shima, një prej artistëve më të njohur shqiptarë. Artisti ekspozoi në panair…

05/04/2023 3:30 PM

Teknologji

Kompanitë më të mëdha të fonderisë së gjysmëpërçuesve në lidhje me të ardhurat

Ata janë kudo – te telefonat tanë, makinat, avionët, madje edhe te frigoriferët. Chip-at e gjysmëpërçuesve janë bërë thelbësorë për stilin e jetës moderne dhe kompanitë…


Canalys: Dërgesat globale të smartphone-ve pritet t’i kthehen rritjes në 2024

Ndërkohë që vitit 2023 po i vjen ngadalë fundi, Canalys publikoi një raport parashikimi që analizon dërgesat globale të…

23/11/2023 4:16 PM

Qendrat e të dhënave dhe teknologjitë e reja gjysmëpërçuese të energjisë mund të mbështesin dekarbonizimin

Sipas Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, në vitin 2022, qendrat e të dhënave përfaqësojnë 1 – 1.5% të konsumit global…

13/11/2023 3:58 PM

Amazon, ekip të posaçëm për trajnimin e modelit ambicioz të Inteligjencës Artificiale “Olimpus”

Amazon po investon miliona në trajnimin e një modeli gjuhësor ambicioz të përmasave të mëdha, me shpresën se mund…

08/11/2023 4:07 PM

Menaxhim

Sipas një eksperti të Harvardit, njerëzit e suksesshëm “praktikojnë përulësinë”

Të gjithë, herët ose vonë, përballen me dështimin. Njerëzit më të suksesshëm përdorin përulësinë për ta marrë veten shpejt, sipas Charlene Li, eksperte leadershipi në Harvard.…


Anashkalimi i pushimit të drekës ndikon në “burnout” dhe përkeqëson rendimentin

Momenti më i bukur i ditës së punës, duhet thënë me sinqeritet, se është koha e drekës (Ndoshta është…

10/11/2023 4:08 PM

Pse trajtimi i punonjësve tuaj si familje është vendimi më i mirë i biznesit që mund të merrni

Studimet e fundit tregojnë një tablo shqetësuese të mjedisit modern të punës. Një raport i fundit i State of…

03/11/2023 2:52 PM

3 rituale të vërtetuara shkencërisht se rrisin fokusin dhe ju bëjnë më produktivë

Po kërkoni një mënyrë për të rritur produktivitetin tuaj? Ju mund të frymëzoheni nga njerëzit e suksesshëm. Megjithatë, nëse…

27/10/2023 3:11 PM

Sport

Aksionerët e Real Madridit miratojnë një hua të re prej 370 milionë eurosh

Ndërkohë që kostot e stadiumit kapërcejnë shifrën 1 miliard euro   Aksionerët e Real Madrid i dhanë dritën e gjelbër bordit për të marrë një hua…


La Liga ndryshon FPF e saj me synimin për të rritur fuqinë e shpenzimeve të klubeve spanjolle

Prej vitesh, La Liga spanjolle ka një Fair Play Financial të vetin, me norma specifike që rregullojnë pagat e…

07/11/2023 3:54 PM

Bayern, Barca, PSG, Napoli dhe Man City, në krye të klasifikimit të klubeve më dominuese në “Big 5”

CIES Football Observatory, duke përdorur të dhënat e Wyscout, publikoi një raport që klasifikon klubet europiane në bazë të…

29/09/2023 3:02 PM

Klasifikimi / Trajnerët që i kanë bërë klubet të shpenzojnë më shumë

Pep Guardiola është trajneri i cili gjatë karrierës së tij ka bërë që klubet e tij të shpenzojnë më…

14/09/2023 4:16 PM

Life Style

Cilat monumente europiane u deshën më shumë për t’u ndërtuar

Sagrada Familia në Barcelonë është e famshme për strukturën e saj idiosinkratike, fasadën e lindjes së Krishtit të gdhendur dhe natyrisht për kohën e gjatë të…


Edinburgu, destinacioni kryesor për qëndrueshmërinë në Europë për vitin 2023

Në zemër të një prej vendeve më të bukura në botë, ku ndërthuren historia dhe inovacioni, ndodhet kryeqyteti i…

07/11/2023 4:33 PM

Lonely Planet zbulon 50 destinacionet që duhet të vizitoni në vitin 2024

Pesëdhjetë destinacione janë përfshirë në renditjen e përvitshme “Best in Travel” të destinacioneve tendencë për vitin 2024, të ndara…

27/10/2023 4:32 PM

Tre fshatra italianë i shtohen listës së fshatrave më të mirë turistikë të vitit 2023

Organizata Botërore e Turizmit e Kombeve të Bashkuara (UNWTO) shtoi tre fshatra në Itali në listën e fshatrave më…

25/10/2023 10:12 AM