INSTAT, në tetor, inflacioni 1.5%

14/11/2016 6:04 PM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintInstituti i Statistikave publikoi ndryshimin vjetor të indeksit të çmimeve të konsumit për muajin tetor 2016, që u llogarit në 1.5%. Një vit më parë, ky ndryshim ishte 2.1%. Sipas INSTAT, ndikimi i grupeve kryesore në ndryshimin vjetor të indeksit të çmimeve të konsumit, ishte: Rritja vjetore e çmimeve në muajin tetor është ndikuar kryesisht nga grupi “Ushqime dhe pije joalkoolike” me +1,12 pikë përqindje. Çmimet e grupit “Mallra dhe shërbime të ndryshme” kanë kontribuar me +0,15 pikë përqindje. Çmimet […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of