INSTAT / Sipërfaqja e pyjeve u pakësua në vitin 2018

05/08/2019 8:03 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintNë vitin 2018, fondi pyjor dhe kullosor i Shqipërisë shtrihet në një sipërfaqe të përgjithshme prej 1.740.324 hektarësh (ha), duke zënë 60,54% të sipërfaqes totale në vend. Sipas publikimit të INSTAT në vitin 2018, në fondin pyjor sipas llojeve, sipërfaqen më të madhe e zënë fletorët me 49,81%, ndjekur nga shkurret me 35,84% dhe halorët me 14,35%. Në vitin 2018, pyjet shtrihen në një sipërfaqe prej 1.051.859 ha, që përfaqëson 60,4% të fondit pyjor dhe kullosor. Kullotat dhe livadhet zënë […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of