Editorial

Populizmi nuk ndihmon as konsumatorin, as rregullimin financiar

Skema e mbledhjes së borxheve të prapambetura nëpërmjet disa institucioneve financiare jobankare dhe shoqërive përmbarimore ka tërhequr vëmendjen e të gjithëve. Histori që tregojnë se si disa individë…

Debitorët duhet t’i mbrojnë interesat e tyre në rrugë ligjore

Akuzat ndaj disa institucioneve financiare dhe përmbaruesve privatë për shkelje të ligjit në mbledhjen e detyrimeve të papaguara kanë tërhequr vëmendjen e opinionit publik në javët e fundit. Bledar Cenameri, avokat i studios ligjore CLO Solutions, shprehet në podcasting “Biznes…Plus” se debitorët që pretendojnë se…

Kosova

Mbi 500 milionë euro import brenda një muaji, Kosova e “zhytur” në mallrat e huaja

Gjatë vitiT të kaluar, vlera e mallrave të importuara ishte 5.8 miliardë euro. Kurse, vetëm gjatë muajit prill të këtij viti, Kosova ka importuar mbi 500…


CEFTA konsiderohet mekanizëm i domosdoshëm për Kosovën

“CEFTA është një mekanizëm i domosdoshëm për Kosovën, sepse na obligon t’i zbatojmë obligimet që kanë dalë nga Samiti…

22/05/2024 3:00 PM

Kosova e ShBA-ja nënshkruajnë memorandum bashkëpunimi në fushën e turizmit

Kryetari i Odes Ekonomike të Kosovës, Lulzim Rafuna, ka marrë pjesë në Forumin Ekonomik Transatlantik të Evropës Juglindore që…

22/05/2024 10:03 AM

Prezantohet platforma “Made in Kosova”, synohet tërheqja e investimeve të huaja

Është prezantuar platforma dhe këndi “Made in Kosova” që synon të ndërtojë një imazh ndërkombëtar të Kosovës përmes misioneve…

15/05/2024 2:05 PM

Europa

Industria e turizmit në BE punësoi 11.3 milionë njerëz

Në vitin 2021, 11.3 milionë njerëz në Bashkimin Europian u punësuan në aktivitete ekonomike që lidhen me turizmin (por jo domosdoshmërisht, duke u mbështetur vetëm në…


Konsumatorët e Eurozonës ulin pritshmëritë për inflacionin

Konsumatorët e Eurozonës ulën pritshmëritë për inflacionin muajin e kaluar, tregoi një sondazh i ri i Bankës Qendrore Europiane,…

28/05/2024 2:58 PM

BQE është gati të fillojë uljen e normave të interesit

Philip Lane, ekonomisht, ish-guvernator i Bankës Qendrore të Irlandës dhe anëtar i bordit drejtues të Bankës Qendrore Europiane, largon…

27/05/2024 3:03 PM

Teknologjia e shëndetit

Inteligjenca Artificiale do t'ju vizitojë njëlloj si një mjek. Inteligjenca Artificiale është shumë premtuese në kujdesin shëndetësor. Por ajo…

24/05/2024 10:02 PM

Rajoni

Gratë në tregun e punës/ Kush qëndron më mirë: Kosova, Shqipëria, Mali i Zi, Maqedonia e Veriut apo Serbia

Demokracia për Zhvillim (D4D) e Kosovës ka publikuar sfidat, dhe problemet me të cilat përballen gratë dhe rëndësia e tyre në shoqëri, nga pesë rajone, Kosova,…


Sektori kroat i bujqësisë nuk e ka përqafuar (ende) dixhitalizimin

Tani për tani, vetëm rreth 10% e të gjithë sektorit bujqësor kroat po përdor dixhitalizimin. Kjo është një shifër…

15/05/2024 1:41 PM

Qyteti smart më i madh në Europë po ngrihet në Greqi

Përgjatë bregut të Athinës, një kompleks i madh shtëpish, hotelesh, marinash dhe më shumë, po merr formë. Në vijën…

07/05/2024 3:20 PM

Faktorët ndikues mbi shportën e konsumatorit dhe standardin e jetës

Qeveria e Maqedonisë së Veriut dhe institucionet e saj duhet të ndërmarrin masa të balancuara që adresojnë nevojat e…

29/03/2024 10:04 PM

Të Tjera nga Bota

FMN rrit parashikimin e rritjes ekonomike për Kinën, por kritikon politikën industriale

Fondi Monetar Ndërkombëtar, i bën thirrje Pekinit, të ristrukturojë ekonominë, për t'i dhënë përparësi konsumit dhe për të siguruar trajtim të drejtë për kompanitë. FMN-ja ka…


Rritja e çmimit të arit, argjendit dhe bakrit ka ndaluar; Analistët presin që çmimet të forcohen gjatë 12 muajve të ardhshëm

Çmimet e arit, janë rritur në nivelet më të larta të regjistruara; arin ka shënuar një kulm të ri,…

28/05/2024 3:04 PM

S&P Global: Stimuli për sektorin e pronave në Kinë, ngre rreziqe për bankat në qytetet më të vogla

Hapat e fundit të Kinës, për të ringjallur tregun e saj në vështirësi të pronave, mund të paraqesin rreziqe…

27/05/2024 4:28 PM

Ngritja e një fuqie të re ekonomike

Sa e fortë është ekonomia e Indisë? Ajo nuk është Kina e ardhshme, por mund të shndërrojë veten dhe…

25/05/2024 10:02 PM

Makina

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët për të konkurruar rivalët kinezë

Volkswagen do të ndërtojë makina elektrike me kosto të ulët, për të konkurruar më mirë me rivalët e ashpër kinezë, deklaroi të martën shtëpia më e…


Prodhuesve europianë të makinave u duhet kohë që të konkurrojnë me Kinën

Shtëpitë automobilistike europiane po përballen me “një formë asimetrike të konkurrencës” jo vetëm me Kinën, por edhe me subvencionet…

27/05/2024 3:05 PM

Portet europiane shndërrohen në parkingje

Copyright Haven van Antwerpen-Brugge/Porti Antwerp-Bruges   Shitjet e makinave elektrike në Europë janë relativisht të ulëta, por kjo është…

16/05/2024 5:19 PM

Eksportet e makinave në Kinë arritën rekord të lartë në prill

Ndërkohë, shitjet brenda vendit u tkurrën   Eksportet e makinave në Kinë arritën një rekord të lartë në prill,…

10/05/2024 4:04 PM

Teknologji

Kina krijon fondin e tretë për të nxitur sektorin e gjysmëpërcjellësve

Kina krijoi fondin e tretë të investimit shtetëror, i parashikuar për të nxitur industrinë e gjysmëpërcjellësve, me një kapital të regjistruar prej 344 miliardë juanësh (47.5…


Europa vendos standarde për pjesën tjetër të botës me ligjet e rëndësishme të IA

Rregullat europiane mbi Inteligjencën Artificiale do të hyjnë në fuqi muajin e ardhshëm, pasi vendet e BE-së miratuan të…

22/05/2024 2:30 PM

FMN: Stabiliteti financiar global, në rrezik për shkak të kërcënimeve kibernetike

“Nevoja për bashkëpunimin global mes kompanive publike dhe private nuk ka qenë kurrë kaq e fortë, mbi të gjitha…

20/05/2024 10:00 AM

BE, hetim Meta-s mbi rreziqet e sigurisë së fëmijëve

Autoritetet rregullatore të BE-së deklaruan sot se mediat sociale të “Meta Platform”, Facebook dhe Instagram, do të hetohen për…

16/05/2024 3:00 PM

Menaxhim

Sondazhi: Të rinjtë e brezit Z janë më të vështirët në punë

Edhe menaxherët e brezit të tyre e pohojnë këtë. Ndërkohë, drejtuesit planifikojnë të punësojnë më shumë nga homologët e tyre mijëvjeçarë. Nuk është sekret, që Brezi…


Mijëvjeçarët po bëjnë pushime pa marrë leje

Një praktikë e re në kulturën e punës thuhet se po shfaqet mes mijëvjeçarëve.   Quiet quitting është një…

27/05/2024 1:30 PM

Ky vend mesdhetar ka filluar të ofrojë viza për nomadët dixhitalë

Për t'u kualifikuar, do t'ju duhet të keni të ardhura mujore prej të paktën 3,000 dollarë, dhe nëse miratohet,…

26/05/2024 11:30 AM

Nga një punë në tjetrën

Nuk ju pëlqen puna? Hiqni dorë dhe shkoni në një kompani rivale. Lina Khan shpreson të lirojë punëtorët amerikanë…

25/05/2024 10:00 PM

Sport

Forbes / 50 atletët më të paguar në botë

Revista e specializuar “Forbes” publikoi edhe për vitin 2024 klasifikimin e atletëve më të paguar në botë. 10 atletët e parë më të paguar të vitit…


Raporti / Migrimi i lojtarëve është ende një trend në rritje

Studimi i fundit i CIES Football Observatory zbuloi një rritje të lojtarëve të huaj për vitin 2024, duke shënuar…

15/05/2024 5:22 PM

Tregu europian i sponsorizimeve arrin rekordin 30.9 miliardë euro

Sipas një studimi të fundit të European Sponsorship Association (ESA) në bashkëpunim me Nielsen Sports, tregu europian i sponsorizimeve…

18/03/2024 4:42 PM

Merkato e transferimit në dimër regjistroi 1.46 mld dollarë në shitje, për 5.073 transferime lojtarësh

Ndërkohë që klubet e Premier League u kursyen në merkaton e transferimeve në janar, merkatoja e dimrit gjithsesi regjistroi…

15/02/2024 10:12 AM

Life Style

Çfarë të bëni në Firence, kryeqytetin italian të kulturës

Kryeqyteti i Toskanës, djepi i Rilindjes dhe një nga destinacionet më të njohura të Italisë, Firence, nuk ka nevojë për prezantim. Ai renditet vazhdimisht, si një…


10 qytetet ku të huajt duan të zhvendosen në 2024

Në një botë gjithnjë e më të globalizuar, të jetosh dhe të punosh jashtë shtetit, po bëhet më pak…

28/05/2024 2:00 PM

Në Romë po ndërtohet një muze nëntokësor 8-katësh

Roma, nuk u ndërtua në një ditë   Dhe askund kjo nuk është më e dukshme, se në linjën…

27/05/2024 11:30 AM

Lojërat Olimpike të Parisit, rikthehet noti në lumin Senë

Mbi njëqind vjet më parë, Lojërat Olimpike të Parisit të vitit 1900, zhvilluan aktivitetet e kanotazhit dhe notit në…

26/05/2024 12:00 PM