Inxhinierët, përmirësimi i Kodit të Ndërtimit emergjencë

09/12/2019 10:22 AM 0 komente

FacebookLinkedinTwitteremailPrintProfesori i inxhinierisë së ndërtimit Luan Myrtaj tha se Shqipëria ka kapacitete shkencore dhe të dhëna të hollësishme sizmike. Për çdo objekt, sidomos pallatet kërkohet studimi sizmik. Sot të gjitha kompanitë e ndërtimit e kryejnë vetë studimin, pasi duhet të jetë pjesë e lejes së ndërtimit. Para viteve 2000 ky studim kryhej nga institutet shtetërore, por ish kryeministri Fatos Nano e liberalizoi studimin, duke e kaluar këtë përgjegjësi tek kompanitë e ndërtimit. Këto të fundit detyrohen të paguajnë një ekspert […]

Për të lexuar artikullin e plotë abonohuni në Monitor Online

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of