Itali/ Di Maio pritet të tërhiqet si udhëheqës i ‘5 Yje’

22/01/2020 9:35 AM 0 komente

Luigi di Maio do të tërhiqet si udhëheqës i lëvizjes bashkëqeverisëse 5-Yje të Mërkurën, tha një burim citon Reuters.

Di Maio, i cili është edhe ministër i Jashtëm, pritet të takojë ministrat e tjerë gjatë mëngjesit dhe pritet të njoftojë dorëheqjen e tij në një mbledhje partie pasdite, raportuan disa gazeta.

Di Maio dhe zëdhënësi i tij nuk pranuan të komentojnë.

Kryeministri Giuseppe Conte tha se ai do të respektonte çdo vendim që mori ministri i tij i jashtëm.

“Jam i sigurt se ai do të merrte një iniciativë të tillë me shumë përgjegjësi,” tha Conte për radion italiane RTL duke mos pranuar të komentojë më tej.

Ndërsa dorëheqja e Di Maio nuk pritet të rrëzojë qeverinë, ajo do të nënvizonte ndarje të thella brenda 5-Yjeve. Partia, më e madhja në koalicionin qeverisës të Italisë, është goditur nga defektet në rritje dhe rënia e vlerësimeve në sondazhe.

 

/REUTERS

Komente

avatar
  Subscribe  
Notify of